Pridané 23. Október, 2014
Pražský Dům v úžině, ostravský Concept House, bytový dom Ecocity Malešice, rekonštrukcia elektrárne v Piešťanoch a pasívny rodinný dom v Stupave sa stali víťazmi 2. ročníka česko-slovenskej súťaže Building Efficiency Awards 2014. Tá hodnotí nie len architektúru, ale tiež použité materiály a výslednú energetickú náročnosť stavieb.

Pražský Dům v úžině, ostravský Concept House, bytový dům Ecocity Malešice, rekonstrukce elektrárny v Piešťanoch a pasivní rodinný dům ve Stúpavě se staly vítězi 2. ročníku česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards 2014. Ta hodnotí nejen architekturu, ale také používané materiály a výslednou energetickou náročnost staveb.

 

"Celkovo sme vyberali z 230 projektov zo Slovenska a Českej republiky. Odborná porota následne hodnotila v šiestich kategóriách. V jednej sa zhodla, že neudelí prvé miesto - šlo o kategóriu revitalizácie bytových domov. I tu ale platí, že ocenené projekty sú na trhu vysoko nadpriemerné," povedal tajomník poroty Peter Štěpánek.

 

Kategóriu rodinných domov vyhral pražský Dům v úžině, ktorý dokazuje, že kvalitne stavať sa dá i na veľmi úzkej ploche. Pozemok mal iba štyry metre na šírku a štyry boli i roky, ktoré potreboval úrad na vydanie povolenia k stavbe. 

 

Najlepšou drevostavbou sa stal pasívny rodinný dom v Stupave. Prečo je drevostavba pre ľudí stále príťažlivejšia? Dôvodom sú financie - dĺžka stavby je totiž výrazne kratšia než pri klasických tehlových domoch.  

 

Najlepším nebytovým domom je v druhom ročníku súťaže BEFFA´14 ostravský Concept House, rekonštrukciou elektráreň v Piešťanoch. Vo sfére bytových domov bola ocenená "normálna kvalitná práca" Ecocity Malešice. 

 

Vedľa obvyklých šiestich kategórií bola udelená ešte cena hlavného partnera, firmy Saint-Gobain, s názvom Multikomfortný dom. "Vyvíjame špičkové materiály, ktoré umožňujú architektom, projektantom a stavbárom nerobiť kompromisy, ak chcú stavať nízkoenergeticky a neznižovať kvôli tomu komfrot stavieb," uviedol Slawomir Szpunar z centrály spoločnosti Saint-Gobain. Najlepšie sa to podarilo architektom Domu pre seniorov v Modřicích pri Brne, ktorý sa stal Multikomfortným domom. 

 

Veľmi silná konkurencia sa zišla tiež v súťaži študentských projektov. Víťazom sa stal projekt na Dom smútku. "Som veľmi rád, že môžeme hodnotiť tiež špičkové študentské práce. V prípade víťaza je naviac dobre vidieť, prečo je to dôležité. Projekt by sa pokojne mohol realizovať, teda nezostane iba na papiery," povedal Doc. Jiří Hirš, i tento rok vedúci poroty.

 

Celá súťaž prebehla za podpory Skupiny Saint-Gobain a jej divízií Weber, Rigips a Isover. 

 

Kontakt: Martina Vlčková Říhová