Ako sa žije v multikomfortnom dome?

Multicomfortný dom

 

Architektúra nie je len o krásnom dizajne a zložitých technických riešeniach, ale predovšetkým o zdravej vnútornej klíme. Je veľmi dôležité, aby sa ľudia vo svojich interiéroch cítili výborne a komfortne.

Preto je dôležité dbať na to, aby tam mali stály prísun slnečného žiarenia, vyhovujúcu teplotu a v neposlednom rade priaznivú akustiku. Tento koncept predstavuje prístup k bývanie v Multi Comfort štandarde.

Aké špeciálne riešenie zahŕňa Multi Comfort projekt? Stavba tohto domu je jedinečná. Budova sa nachádza v záplavovom území, kde úroveň záplavovej vody môže dosiahnut výšku až 10 m, v prípade 10 000 ročnej vody. Založenie tejto stavby je vo výške 12m, stavba stojí na oceľových pilotoch. V procese realizácie a prípravy projektu hlavnú úlohu zohrala orientácia domu. Najväčšie presklená plocha z obývacej časti tohto domu je orientovaná na juh a smerom k vode. Obývačka je obľúbená časť domu, kde trávime najviac času a benefit slnečného žiarenia a pozitívnej energie je v tomto koncepte kľúčový. Okrem pozitívnych benefitov pri architektonických plánoch bolo potrebné myslieť aj na kvalitu vzduchu v interiéri a akustiku, keďže stavba sa nachádza v tesnej blízkosti frekventovanej cesty.

Nepretržitý prísun čerstvého vzduchu s rekuperáciou Bežne vetranie nepridalo do úvahy, preto je na zabezpečenie výmeny vzduchu v interiéri použitá rekuperačná jednotka. Neustály prívod čerstvého vzduchu je pre zdravie ovzdušie v dome kľúčový. Izby sú okrem spálne orientované na západnú stranu a tak ich obyvatelia môžu čerpať pozitívnu energiu z prívodu svetla. Zároveň veľkosť okien a ich umiestnenie je projektované tak, aby nedochádzalo k ich prehrievaniu. Pri architektonickom návrhu bolo asi najzložitejšie, sa popasovať s izbou, ktorá je orientovaná na cestu a nachádza sa asi 3m nad jej úrovňou.

Akustické riešenia v Multi Comfort dome Zvukovú izoláciu a teda akustický komfort je zabezpečený špeciálnym zasklením, ktoré majú vysoký akustický útlm. Predná fasáda, nie len okná sú riešené akusticky a vďaka tejto izolácii a naprojektovaní, to paradoxne, vzhľadom na pozíciu, je najtichšia miestnosť domu.

Dosiahnuté parametre tejto stavby sú veľmi pozitívne a odpovedajúce víziám, ktoré projektant do nej vložil. V zimnom období sa dom slnku otvára a a vlete sa mu uzatvára. Slnečný lúč sa v zime posúva ďalej a ďalej dovnútra interiéru a dom tak dokáže zo slnečných zikov profitovať, vyhrievať sa. Pasívna solárna energia je tak použitá v prospech užívateľa domu, keďže sa mu znižujú prevádzkové náklady. Nejde pri tom len o finančný benefit, ale celkovú pohodu a komfort obyvateľov. Investor, projektant, realizátor a užívateľ v jednej osobe hovorí o koncepte svojho Multi Comfortného domu.