Aspira Business centrum – certifikácia LEED & BREEAM

Reference: Aspira Business centrum – certifikace LEED & BREEAM

Aspira Business Centre je moderná kancelárska budova z roku 2017 stojaca v pražských Nových Butoviciach. Investorom budovy bola spoločnosť eVysledky.com, ktorá pre stavbu zvolila architektonický návrh Studia acht.

Budova má desať nadzemných a tri podzemné podlažia. Celková plocha kancelárií dosahuje 15 303 m², ďalej tu nájdeme aj konferenčnú sálu, reštauráciu s kaviarňou a centrálnu recepciu. Garáže poskytujú 258 parkovacích miest, sedem dobíjacích staníc pre elektromobily a priestory pre bicykle so sprchami a šatňou.

Aspira Business Centre dostala certifikáciu LEED Gold a BREEAM Excellent, vďaka svojmu systému chladenia a kúrenia, používaniu LED svetiel a hospodárnych batérií s nižším prietokom vody alebo vďaka retenčnej nádrži, ktorá zavlažuje zeleň v okolí budovy a na jej terasách a streche.

Certifikácia BREEAM vychádza z európskych noriem a posudzuje desať rôznych kategórií, ktoré skúmajú ekonomickú, sociálnu a environmentálnu udržateľnosť. Hodnotí napríklad využitie pôdy, produkcia znečistenia, denné svetlo v objekte a použité inovácie. LEED je globálne uznávaná certifikačná schéma s najrýchlejšie rastúcim počtom certifikácií. Hodnotí budovu pri jej vzniku alebo pri neskoršej prevádzke, prípadne je možné certifikovať vnútorné vybavenie nájomných priestorov. Certifikácia hodnotí dopad na okolie, spotreby vody a energie, použité materiály, kvalitu vnútorného prostredia a užívateľskej kvality nutnej pre efektívnu prácu.