Základná škola Záhorská Bystrica

ZS Zahorska Bystrica

 

Školstvo má kľúčovú úlohu v príprave mladých ľudí na budúcnosť a môže výrazným spôsobom prispieť k udržateľnému rozvoju. Aj rekonštrukcia priestorov školy môže pritom zohrávať aktívnu úlohu.

Rozšírenie a ekologická prestavba štátnej školy v Záhorskej Bystrici predstavuje významný krok smerom k udržateľnosti a modernizácii vzdelávacieho prostredia. Architektonická kancelária PANTOGRAPH sa zamerala na nadštandardnú a ekologickú rekonštrukciu, pričom použila inovatívne riešenia a prirodzené materiály.

Jednopodlažná ľahká drevená nadstavba s prevýšenými svetlíkmi predstavuje nielen architektonický klenot, ale aj praktické riešenie pre zlepšenie svetelných podmienok v triedach. Tento prístup umožňuje prirodzené presvetlenie učební a centrálnej chodby, čo pozitívne ovplyvňuje pracovné a učebné prostredie.

Riadené vetranie zabezpečuje dostatočnú čerstvú vzduchovú výmenu, čo je dôležité pre zdravie a pohodu žiakov. Tento prvok je navyše súčasťou nízkoenergetického štandardu, čím sa zvyšuje energetická efektívnosť budovy.

Voľba ekologických materiálov v interiéri a exteriéri, najmä dreva a prírodných materiálov, s ohľadom na nízke emisie VOC (látok s vysokou výparnosťou) a nízkoenergetický štandard, svedčí o komplexnom prístupe k udržateľnosti projektu. Výber minerálnej izolácie Isover, suchých podláh Rigidur, fasádnych omietok Weber, drevených konštrukcií, BIO dosiek ... podčiarkuje ekologický charakter celej rekonštrukcie. Z riešení SG boli použité aj ďalšie konštrukcie: vnútorné akustické SDK steny a protipožiarne SDK podhľady.

Zverenie realizácie spoločnosti KAMI PROFIT a použitie materiálov z nášho portfólia, ako je minerálna izolácia Isover, omietka weberpas silikátová a suché podlahy Rigidur, svedčí o dôvere v kvalitu a spoľahlivosť našich produktov.

Celkový výsledok predstavuje symbiózu moderného dizajnu, ekologických riešení a kvalitných stavebných materiálov. Táto moderná rekonštrukcia nielenže poskytuje príjemné a inovatívne prostredie pre vzdelávanie, ale aj príklad, ako môže školstvo prispieť k udržateľnému budúcnosti prostredníctvom environmentálneho povedomia a technologických inovácií.

Nominácia tejto stavby na cenu CE.ZA.AR je významným uznaním práce a angažovanosti architektonickej kancelárie PANTOGRAPH, stavebnej spoločnosti KAMI PROFIT a všetkých zúčastnených.

 

Foto: Rastislav Blaško