Fórum Nová Karolína – certifikácia BREEAM

Fórum Nová Karolína – certifikace BREEAM

Fórum Nová Karolina je súčasťou rozsiahleho revitalizačného projektu 30 hektárovej bývalej priemyselnej plochy (brownfield), tesne nadväzujúcej na centrum mesta, ktorá vznikla v 60. rokoch demoláciou uhoľnej bane a koksárne. Ide o obchodné centrum fungujúce od roku 2012 v ostravskej štvrti Karolina. Za architektonickým návrhom stojí hlavne holandská architektonická kancelária OMA, najmä Rem Koolhaas. V troch podlažiach s celkovou plochou 58 000 m² sa nachádza celkom 220 obchodov a 24 reštaurácií, kino a kaviarne, pracuje tu viac ako 1000 ľudí. Pod centrom je dvojposchodové podzemné parkovisko s kapacitou 1500 miest.

Objekt sa skladá zo 14 „kociek“, ktoré sa chovajú ako samostatné domy rôznych veľkostí a výšok. Medzi kockami vznikajú ulice a námestia s mnohými zaujímavými priehľadmi. Stred dispozície je zastrešený presklenou strechou s pôdorysnými rozmermi 100 x 100 m.

Karolina je držiteľom environmentálnej certifikácie BREEAM Very Good. Certifikácia BREEAM vychádza z európskych noriem a posudzuje desať rôznych kategórií, ktoré skúmajú ekonomickú, sociálnu a environmentálnu udržateľnosť. Hodnotí napríklad využitie pôdy, produkcia znečistenia, denné svetlo v objekte a použité inovácie.

Fórum Nová Karolína – certifikace BREEAM