Uhlíkový fond Saint-Gobain 2022

UHLÍKOVÝ FOND SAINT-GOBAIN 2022

 

Aj tento rok spúšťa spoločnosť Saint-Gobain úspešný a zmysluplný projekt pre zamestnancov s názvom Uhlíkový fond. Vo svojej snahe o dosiahnutie uhlíkovej neutrality zapojením všetkých zamestnancov založila Skupina Saint-Gobain Uhlíkový fond, ktorý bol najprv pilotne spustený v regióne Severná Európa a minulý rok už aj u nás na Slovensku. Tento projekt si kladie za cieľ urýchliť znižovanie nevýrobných emisií prostredníctvom zmeny každodenných aktivít zamestnancov a vďaka cieleným investíciám do prevádzok skupiny Saint-Gobain.

Medzi oblasti, pod ktoré spadajú tieto investície, patrí najmä podpora udržateľnej mobility zamestnancov, obnoviteľné zdroje energie, zlepšovanie komfortu zamestnancov a zvyšovanie energetickej efektívnosti budov v rámci Saint-Gobain.

Projekty na znižovanie emisií CO2 sú navrhované a vyberané samotnými zamestnancami, ktorí tak majú príležitosť ovplyvniť uhlíkovú stopu svojho vlastného pracoviska.

Vaše nápady môžete posielať TU

„Uhlíkový fond povzbudzuje každého z našich zamestnancov, nech už pracuje kdekoľvek, aby s nami zdieľal svoje nápady od drobných každodenných aktivít zlepšujúcich životné prostredie až po investície s významnejšími prínosmi. Som hrdý na to, že bol uhlíkový fond spustený v Regióne Severná Európa a bude nasledovaný obdobnými projektmi na úrovni celej Skupiny”, hovorí Patrick Dupin, Senior Vice President, CEO Northern Europe.

V minulom roku bolo v rámci regiónu Severná Európa od našich zamestnancov vyzbieraných celkom cez 900 nápadov na zníženie uhlíkovej stopy. Z toho v rámci Klastra Východná Európa, kam patrí aj  Slovenko, Česká Republika, Maďarsko a Rumunsko, bolo zhromaždených viac ako 300 podnetov.

Medzi tieto podnety sa objavilo mnoho zaujímavých nápadov, ako napríklad: 

  • podpora ekologickejšieho dochádzania zamestnancov
  • inštalácia obnoviteľných zdrojov energie
  • využívanie elektro-mobility
  • podpora práce z domu
  • využitie odpadového tepla z výroby na vykurovanie a ohrev vody
  • obmedzenie tlače a posielanie objemných e-mailov
  • výmena osvetlenia a mnoho ďalších

Nakoniec sa podarilo zrealizovať celý rad vybraných menších projektov. A navyše 15 investičných projektov bolo zrealizovaných priamo z prostriedkov Uhlíkového Fondu.

Medzi nimi boli aj 2 projekty z nášho Klastra:

Slovensko Bratislava – Inštalácia solárnych panelov, výmena osvetlenia a vybudovanie zelenej strechy

Rumunsko Rigips Turda – Inštalácia solárnych panelov

Vďaka týmto 2 projektom v hodnote takmer 500 000 EUR ušetríme až 230 ton emisií CO2 za rok.

Veríme, že aj vďaka projektu Uhlíkový fond môžeme dosiahnuť náš dlhodobý záväzok, ktorým je UHLÍKOVÁ NEUTRALITA do roku 2050.