AFI Butterfly – certifikácia BREEAM

Reference: Butterfly Karlín - exteriér

AFI Karlín či Butterfly Karlín je kancelársky komplex z roku 2018 nachádzajúci sa v štvrti Karlín na Prahe 8, za ktorého návrhom stojí český ateliér CMC Architects. Tvoria ho dve šesťpodlažné budovy a vyznačuje sa netradičnými zaoblenými tvarmi, ktoré z vtáčej perspektívy pripomínajú motýlie krídla. Koncept je založený na štyroch elipsách spojených do dvoch krídiel so stredovým átriom, čím reaguje na históriu strojárskych tovární Karlína - reminiscencia piestov a zároveň asimiluje organický charakter Vítkova.

Budovy majú zelenú fasádu aj strechu a komplex má certifikát BREEAM Excellent označujúci energetickú úspornosť a trvalú udržateľnosť stavby. Certifikácia BREEAM vychádza z európskych noriem a posudzuje desať rôznych kategórií, ktoré skúmajú ekonomickú, sociálnu a environmentálnu udržateľnosť. Hodnotí napríklad využitie pôdy, produkcia znečistenia, denné svetlo v objekte a použité inovácie.

Vnútri nájdeme celkom 23 000 metrov štvorcových prenajímateľných plôch, parkovisko pre 300 automobilov, úschovňu bicyklov a dobíjaciu stanicu pre elektromobily. Interiér dotvárajú "sklenené maľby" umelca Maxima Velčovského - portréty rakúskej cisárovnej Karolíny Augusty Bavorskej, vynálezca Františka Křižíka, legendy českého priemyslu Emila Kolbena a herečky Olgy Scheinpflugovej vytvorené zo sklenených bublín. Budova je obklopená štyrmi tematickými záhradami - sever (zima), juh (leto), východ (jar) a západ (jeseň). Tieto verejne prístupné záhrady k sebe lákajú návštevníkov, iniciujú dialóg medzi budovou, štvrtou a ľuďmi žijúcimi a pracujúcimi v susedstve.

Reference: Butterfly Karlín - interiér