Main Point Karlín - certifikácia LEED

Main Point Karlín - certifikace LEED Platinum

Budovu Main Point Karlín z roku 2011 projektovala renomovaná architektonická kancelária DaM. Ponúka nielen príjemné prostredie pre zamestnancov a návštevníkov, dôraz bol kladený aj na minimalizáciu energetickej náročnosti a negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Budova je 36,5 m vysoká, na nosnú konštrukciu bolo použitých 18 919 m3 betónu a 2 573 ton ocele. Celkom bolo položených 256 km káblov 42 rôznych typov. Opláštenie budovy tvorí viac ako 1 500 okien. Okrem ďalších architektonických ocenení je prvou budovou v Českej republike, ktorá dostala najvyššie hodnotenie za úspornosť budovy, ekologickú náročnosť a vplyv na okolie – LEED Platinum, tzv. „zelený“ americký certifikát kvality. 

Jednou z nových technológií je preplachovací kanál v podzemí budovy. Budovou prechádza potrubie o svetlosti 1 200 mm, ktorým tečie Vltava z Těšnovského jezu do Libeňských dokov. Táto technológia je využívaná na chladenie budovy. Inteligentne je riešený aj spôsob zatieňovania budovy či osvetlenia vnútorných priestorov, kedy sa vyhodnocujú teplotné a svetelné parametre vo vnútri pracovného priestoru. Svetlá automaticky reagujú na prítomnosť človeka na pracovisku a primerane osvetľujú pracovný priestor. Dažďová voda je potom využívaná na automatickú zálievku zelených plôch v okolí budovy.

Main Point Karlín má 10 nadzemných podlaží, 3 podzemné podlažia a 36 000 m² úžitkovej plochy. Ponúka priestor pre 1200 pracovných miest a 308 parkovacích státí.

Main Point Karlín - certifikace LEED Platinum
Main Point Karlín - certifikace LEED Platinum