Pridané 2. September, 2014
Jednoduchý, ale nie nudný. Nápaditý, ale nie samoúčelný. Prízemný, ale aj veľkorysý. Sofistikovaný, ale pritom zrozumiteľný. Jednoducho, progresívny s optimálnym rozmerom. Taký je projekt nového rodinného domu od architektonického ateliéru APEX A, na ktorom sa so svojimi izolačnými produktmi zúčastnila aj spoločnosť ISOVER.

Autori architektonického riešenia: Jurij Černák, Miro Žilinský
Obytné miestnosti: 4
Zastavaná plocha: 178,7 m2
Obostavaný priestor: 755,7 m3
Celková úžitková plocha: 150,6 m2
Celková obytná plocha: 85,6 m2
Výška strechy: 5,2 m

Tento progresívny dom má označenie Jing ta Jang, čo má podľa architekta Jurija Černáka evokovať harmóniu protikladov v podobe rôznych elementov, ktoré zastrešuje projekt rodinného domu určeného pre 4-or i viacčlennú rodinu. „Plocha vyše stopäťdesiat štvorcových metrov je myslím dostatočne komfortná a vo svojej dispozícii umožňuje vytvoriť variabilné funkčné prostredie aj pre rodinu viacerých generácií,“ približuje Jurij Černák. „Snažili sme sa o vytvorenie zrozumiteľnej prevádzky, ktorá by oddeľovala dennú časť od nočnej a zároveň vytvárala architektonické prepojenie medzi jednotlivými jej časťami. Kompaktný dom je koncipovaný v rámci zásad nízkoenergetického štandardu. Akýmsi srdcom domu, je krb vo voľnom priestore, ktorý je vnímateľný z jedálensko-kuchynskej, ale najmä a vchodovej časti domu.“

Dizajnová elegancia
Prízemný dom s výškou strechy 5,2 metra, ktorá je smerom k záhradnej časti (pohľad z obývačky s jedálenským sedením) mierne zdvihnutá, vytvára elegantnú krivku charakterizujúcu objekt. Tu sa nachádza aj zaujímavý architektonický prvok - atika s dreveným obkladom, ktorá prepája interiér s exteriérom. Rodinný dom má výrazné dizajnové pôsobenie, v ktorom každá časť má svoje miesto v súhre napätí Jing a Jang. Súčasťou domu je aj zimná záhrada, ktorá poskytuje opticky vzdušný priestor pre flóru zo záhrady a počas dlhých zimných večerov ponúka „otepľujúci“ pohľad na krb. Zimná záhrada je viditeľná aj z exteriéru. Prostredníctvom zasklenej časti tela vytvára výklenok na fasáde domu čím zdôrazňuje jej čistú linku.

Zateplenie od ISOVERU
Kompletné izolačné produkty dodáva do progresívneho domu spoločnosť ISOVER. Pultová strecha pozostáva z 360 mmISOVER UNIROL PLUS, plochá strecha z ISOVER eps NEOFLOOR + ISOVER eps 15OS. Sokel – zateplenie základu je zo 100 mm ISOVER eps PERIMETER, alt. ISOVER eps SOKLOVÁ DOSKA. Podlaha obsahuje 120 mm ISOVER eps NEOFLOOR.

Dom budúcnosti
Čo je vzácne, nie je lacné... tak znie slogan sprevádzajúci progresívny dom pochádzajúci z architektonického ateliéru APEX A, ktorý tiež napovedá, že navrhnuté materiály, konštrukčné a stavebné riešenia od špičkových stavebných firiem patria k nadštandardnej úrovni vo výstavbe rodinných domov. Dom Jing ta Jang posúva latku užívateľskej kvality aj smerom k ekológii, ku ktorej je priateľský a vytvára predpoklady pre avizovanú harmóniu medzi človekom a prírodou. Zároveň je domom budúcnosti, ktorému nechýbajú žiadne vlastnosti zdravého a komfortného individuálneho bývania 21. storočia.

Viac na www.apex-arch.sk