Pridané 29. Máj, 2015
Chceme pekné bývať, a pritom ušetriť čas, peniaze a kladieme dôraz aj na ohľaduplnosť voči životnému prostrediu. Hľadáme spôsoby, ako postaviť moderný, zdravý a praktický dom z dostupných materiálov. Zdroj: casprezeny.sk Dátum vydania: 29.5.2015

Ideálnym riešením je suchá výstavba so sadrokartónom, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejším stavebným spôsobom pri výstavbách a rekonštrukciách domov či bytov.

Sadrokartón ako stavebný materiál sa po prvýkrát objavil koncom 19. storočia. Jeho hlavnou zložkou je sadra. Je to prírodná hmota, ktorá je recyklovateľná, má neutrálnu vôňu, je nehorľavá a priateľská voči životnému prostrediu. Vďaka pórom dokáže v prípade potreby nasať vlhkosť a naopak, pri suchom vzduchu ju uvoľniť, čím zaručí vyhovujúcu klímu. Sadrokartónové dosky sú jednoduché na montáž, šetria priestor a sú ľahko demontovateľné. Prácu s nimi zvládne aj zručný domáci majster. Výstavba je dvakrát rýchlejšia ako tradičné murovanie. „Rekonštrukciu a výstavbu pomocou sadrokartónových dosiek oceníte najmä vtedy, keď práce prebiehajú počas bežného chodu domácnosti. ‚Murovanie’ so sadrokartónom je jednoduchšie, rýchlejšie a nevzniká pri ňom toľko odpadu“, hovorí Róbert Vinca, produktový manažér pre sadrokartónové systémy Rigips.

 

Pre príjemné a zdravé bývanie sú dostupné na trhu už aj sadrokartóny, ktoré dokážu zlepšiť kvalitu ovzdušia v interiéri. Novinkou je sadrokartónová doska Activ’Air®, ktorá zachytí formaldehyd, najrozšírenejšiu znečisťujúcu látku vo vnútornom ovzduší, premení ju na neškodnú a zároveň zamedzí jej spätné vylučovane. Doska dokáže znížiť koncentráciu formaldehydu v miestnosti až o 70%. Účinnosť látky Activ’Air® bola overená akreditovanými laboratóriami EUROFINS a Vito podľa ISO 16000-23 a aj meraním Štátnym zdravotným ústavom v Prahe. Sadrokartónové dosky s Activ'Air® je možné uplatniť rovnako ako bežné sadrokartónové dosky v podhľadoch, priečkach či predsadených stenách.

Cena tiež milo prekvapí. V izbe s rozlohou 15 m2 zaplatíte za Activ’Air® len o 15 eur viac, ako za bežné sadrokartónové dosky. Cenu si jednoducho môžete vypočítať aj na praktickej kalkulačke na stránke www.acitv-air.sk .

 

Rady, postupy a praktické ukážky ako si poradiť so sadrokartónom, môžu nielen odborníci, ale aj domáci majstri v Technickej akadémii Rigips. V školiacich strediskách v Prešove a Bratislave pravidelne organizujú odborníci zo spoločnosti Rigips dni otvorených dverí určené pre verejnosť. Video si môžete pozrieť tu .

 

Moderné riešenia a kvalitné materiály, to ponúkajú špičkové produkty od spoločnosti Rigips, ktorá pôsobí na slovenskom trhu už 20 rokov. Od mája 2015 budú ich produkty ľahko dostupné už aj v novootvorenom obchodnom centre BAUHAUS, pri bratislavskom letisku .

www.rigips.sk