Pridané 22. Október, 2015
Zateplenie šikmej strechy je jedným z kľúčových bodov rekonštrukcie. Je jedno, či premýšľate nad obytným podkrovím, alebo chcete zachovať strešnú povalu – zateplenie je jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť tepelným stratám a vyhadzovaniu peňazí doslova do vzduchu. Dátum / Issue date: 22.10.2015 Publikácia / Publication: Pravda Strana / Page: 28 Náklad / Circulation: 72347

Pri zateplení šikmej strechy záleží, samozrejme, na hodnote tepelného odporu, ktorá zaručuje čo najlepšiu tepelnú bilanciu. Sklená vlna má vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti a je ľahká, takže nezaťažuje strešnú konštrukciu. Navyše sa s ňou veľmi ľahko manipuluje. „Sklená vlna sa dokáže na rozdiel od ostatných materiálov perfektne prispôsobiť priestoru medzi krokvami a dokonale ho vyplní,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. Po rozbalení sa behom minúty nafúkne a je pripravená na rezanie a aplikáciu. Veľkou výhodou sklenej vlny je jej skladnosť. „Vďaka tomu, že je v bale stlačená na minimálnu veľkosť, stačí ju doviezť v jednom malom prívese a máte doma zateplenie celej šikmej strechy,“ vysvetľuje odborník.
Sklená vlna je ideálny materiál na zateplenie, medzi jednotlivými typmi a výrobkami však existujú veľké rozdiely. Ak teda uvažujete nad výberom dodávateľa, mali by ste vedieť, na čom záleží. „Sklená vlna je balená v stlačených kotúčoch. Po rozbalení by sa mala veľmi rýchlo „nafúknuť“ na svoju originálnu hrúbku. Nekvalitný materiál sa môže nafukovať veľmi dlho a treba ho „natriasať“, čo spomaľuje plynulosť prác. V horšom prípade svoju originálnu hrúbku ani nemusí dosiahnuť,“ hovorí odborník zo spoločnosti Isover. Ak sa materiál nenafúkne, máte problém: hrúbka je pri izolačných materiáloch kľúčovým parametrom. Ak je izolant tenší, ako potrebujete, izolácia nebude plniť účel. Kvalitná sklená vlna by sa však nemala nafúknuť ani viac, ako očakávate – ak by sa tak stalo, hrozí, že bude tlačiť na podstrešnú fóliu. V prípade strechy s odvetraním zasa môže vyplniť odvetrávaciu medzeru, ktorá tak prestane plniť svoju funkciu.
Okrem nafukovania je, samozrejme, podstatná aj rovnomernosť hrúbky materiálu. Izolácia, ktorá nemá rovnomernú hrúbku a hustotu vlákna, nemôže plniť svoju funkciu na sto percent. Ak budete mať príležitosť, skúste si sklenú vlnu ohmatať, keď je odbalená – niektoré rozdiely v kvalite uvidíte a pocítite na prvý pohľad.
Ďalšou z podstatných vlastností sklenej vlny je jej prehýbanie. „Sklená vlna sa umiestňuje medzi krokvy. Kvalitný materiál stačí vtesnať medzi krokvy a nie je potrebné ho istiť, bude držať. Nekvalitnú sklenú vlnu treba istiť drôtmi alebo špagátom a to je prácne a neefektívne,“ vysvetľuje odborník. Kvalitná sklená vlna je veľmi pružná, takže sa po aplikácii nepohne z miesta ani vtedy, keď drevené krokvy po čase začnú pracovať. „Až 80 percent našej sklenej vlny tvorí recyklované sklo, ide teda o ekologický materiál,“ dodáva Alexander Prizemin.
Vláda sa chystá v priebehu budúceho roku minúť okolo 30 miliónov eur na podporu obnovy rodinných domov. Vďaka dotácii dnes môžete zatepliť dvakrát – prvý raz jednorazovo pri zateplení (maximálna výška dotácií je 6 500 eur) a druhý raz na nákladoch na vykurovanie. Pri správnom zateplení môžete ušetriť viac ako 50 percent z faktúr.
„Ak sa chystáte zatepliť svoj dom, určite sa obráťte na odborníka. Len ten dokáže zhodnotiť celkový tepelnotechnický stav budovy a poradí vám, aké riešenie je pre vás ideálne. Veľmi dôležité je oslovovať realizačné firmy s licenciou a vyberať si certifikované materiály. Ak sa rozhodnete pre necertifikované riešenia, stratíte nárok na dotáciu,“ varuje Alexander Prizemin.