Pridané 7. December, 2015
Vyskúšali sme to na kuchyni staršieho rodinného domčeka. Ako postupovať a čo všetko vás čaká? Dátum / Issue date: 05.12.2015 Publikácia / Publication: SME Strana / Page: 16 Náklad / Circulation: 71276

Ak okolo domčeka alebo bytovky vyrastie v ulici lešenie, všetci tušíme, že sa chystá veľké zatepľovanie. Napadlo vám však niekedy, že nejeden remeselník či domáci majster zatepľuje svoj príbytok bez toho, aby ste to videli? Ak pomýšľate na rôzne zázračné nátery, tapety či podobné výmysly, ste na omyle.
Zatepľovanie z interiérovej strany so sebou prináša nejednu výhodu. Vykurujete iba vzduch bez toho, aby ste teplom museli nabíjať múr, a dosiahnete klímu, akú možno porovnať iba s drevostavbami a montovanými domčekmi. Tempo si zvolíte sami, ako aj počet miestností, ktoré zateplíte. Na začiatok to môže byť iba chladná obývačka, neskôr môžete pribrať ďalšie miestnosti. A ak navyše stojíte pred renováciou interiéru, predsadenými stenami ušetríte veľa peňazí.
Vyskúšali sme si to na kuchyni 60-ročného rodinného domčeka, aby sme vám prezradili, čo všetko vás čaká.


Na začiatku je výpočet


Nie je to žiadna raketová veda. Architekt vloží do kalkulačky informácie o vašich múroch a softvér vypočíta niekoľko riešení, ktoré by mohli naplniť vaše očakávania. Počítač preverí účinnosť izolácie, ale aj prestupy pár, aby ste mali istotu, že vám bude teplo a nič nebude plesnieť. Výsledkom je niekoľko variantov, z ktorých si vyberiete ten najlepší.
Náš domček je postavený zo 40-centimetrových škvárobetónových tvárnic, má brizolitovú fasádu a vnútri obyčajnú omietku. Presne tak ako desaťtisíce iných, ktoré vyrástli na vidieku v rovnakom čase. Model zateplenia je na pohľad jednoduchý. Priamo na stenu príde 10-centimetrová vrstva izolačných pásov Isover Unirol Profi, na ne inteligentná klimamembrána Isover Vario Xtra Safe, potom ďalších päť centimetrov rovnakej izolácie a následne záklop z modrých akustických dosiek Rigips Activ Air, ktoré tlmia hluk a pohlcujú formaldehyd z nábytku a podláh.
Vyjde z toho 16,5 centimetrová vrstva, ktorá obsadí tie steny miestnosti, ktoré smerujú von z domu. Za pridaný komfort a pohodu bývania je to neveľká ujma z priestoru.


Pripravte si miesto


Všetok materiál vám nákladiak dovezie až ku dverám, takže niektorú z izieb budete musieť vypratať tak, aby ste mali kam všetko zložiť. Izoláciu v rolkách napcháte kamkoľvek, kompromis neznesú iba štvormetrové plechové profily a sadrokartónové dosky, z ktorých každá má 120 x 200 centimetrov. Keď všetko povynášate hore, prelistujete brožúry a pozriete si na internete zopár videí ako na to, môžete si rozplánovať prácu na víkend. Dva dni vám budú stačiť na to, aby ste pohodovým tempom zmenili jednu z miestností na nepozn anie. Čaká vás trocha sadrového prachu zašliapaného do kobercov, montérky zamazané od sadrového tmelu a zopár odrezkov sadrokartónu a odstrižkov profilov, ktoré možno ešte odložíte kdesi do pivnice. Popritom príjemné pocity zo zmeny klímy a vynoveného vzhľadu prázdnej miestnosti.


Infraštruktúry v rámci príprav


Elektrické zásuvky, pripojenia radiátora či vyústenie vody a odpadu asi nezvládnete sami upraviť tak, aby boli pripravené na 15-centimetrový posun vpred. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete musieť obrátiť na šikovného známeho alebo na remeselníka. My sme si s tým hlavu nelámali, pretože všetky rozvody sa budú nanovo viesť povrchovo, za novou kuchynskou linkou. Aby ste si však nezahatali cestu, nezabudnite na tento dôležitý krok už pri príprave. Pre nejednu domácnosť je to príležitosť na vynovenie infraštruktúr, ktoré už možno majú najlepšie roky za sebou.


Nalepte vatu na stenu


Prvá vrstva izolácie je ako hra, pri ktorej sa učíte rozmotávať rolky, rozmeriavať ich a rezať ostrým nožom pruhy na dielce. Unirol Profije pevný a hutný materiál, ktorý výborne drží svoj tvar. Takmer by ste neverili, že bol kedysi navinutý ako parenica. Azda i preto má lepšie izolačné vlastnosti ako väčšina podobných materiálov. Tým ušetrí v našej skladbe zopár centimetrov hrúbky.
Aby ste nemrhali časom pri zložitom kotvení na stenu klincami, plechovými držiakmi či inými úskokmi, prezradíme vám riešenie, o akom sa inde nedočítate. Počuli ste už o lepidle v spreji? Presne takým je Hobby Spray Permanent od Pattexu. Nastriekate na rub izolácie niekoľko línií a bodov, pritlačíte ju o stenu a ona zostane na mieste.
Po hodinke práce máte steny zaodeté pod vlneným kabátcom. Zvuk sa stráca v priestore, cítite, ako sa zrazu oteplilo. To je azda najmocnejší moment, ktorý si užijete, pretože vidíte silný výsledok s minimom námahy.


Membrána je súčasťou konštrukcie


Z jednej strany je lesklá ako igelit, z druhej má štruktúru ako netkaná textília. Múdra klimamembrána zastavuje alebo prepúšťa pary podľa toho, akým tlakom na ňu pôsobia. Vďaka tomu vie odvetrať vlhkosť z muriva a izolácie, ale nevpustí dnu žiadnu ďalšiu. Aby tesne priľnula na novú vrstvu izolácie, bude ju treba riadne ukotviť.
Najjednoduchšie to ide priamo na priečkových profiloch z plechu, ktoré treba osadiť na strop a podlahu. Sú ako vodiace koľajnice v tvare písmena U, poza ktoré fólia prechádza. Čo sa na prvý pohľad javí neuskutočniteľné, je v skutočnosti úplne jednoduché. Nalepíte na profily tlmiace pásy proti prenosu hluku, potom na vrchný pridáte obojstrannú samolepiacu pásku a nalepíte na ňu s prekrytím pruhy membrány.
Vo chvíli, keď vrchný profil osadíte na strop, fólie visia voľne nadol ako vlajky, ktoré uväzníte s napnutím pod spodným profilom ukotveným do zeme. Dosiaľ huňatý kabátec sa razom zmenil na predstenu z fólie. Aby cez ňu neprenikla žiadna para, zostáva už iba všetky pruhy prelepiť na spojoch páskou a na bočných stranách popri stene ich prilepiť izolačným lepiacim tmelom v kartuši. Len na jednu vec treba dať veľký pozor – aby lesklá strana smerovala do interiéru a štruktúrovaná k izolácii.


Stĺpiky formujú budúcu predstenu


Vodiace profily máme na strope a podlahe, takže prišiel čas na budovanie rámu predsteny. Zostavíte ho z pevnejších profilov s prierezom písmena C, ktoré budete zasúvať do koľajničiek ako stĺporadie na železničnom peróne. Prvá stojka patrí k stene, takže aby nehrkotala, patrí na ňu aj tlmiaca páska. Druhá bude vo svojej osi vzdialená 62,5 centimetra od okraja a každá ďalšia o rovnakú vzdialenosť, ale od stredu priečky predchádzajúcej. Ak si uvedomíte, že stojky budú pod stredom a okrajmi sadrokartónových tabúľ, okamžite viete, o čom je reč.
Len okno žiada osobitný prístup. Tesári takéto obchádzanie nazývajú „výmenou“, my by sme mohli povedať, že ho obídeme pomocou dvoch vodorovných profilov. Skopírujeme tak špaletu bez toho, aby sme narušili pravidelný rytmus stĺpikov. Keďže sa nič neskrutkuje, iba zasúva do seba, práca napreduje rýchlo. Z fóliového stanu máme zrazu rám priečky ako na stavbe.
My sme si pomáhali pre rýchlosť práce laserovou vodováhou, malá olovnička a vodováha však spravia rovnakú službu.


Vyplňte priestor medzi stojkami


Druhá vrstva izolácie už pri kladení pripomína akúsi stavebnicu. Rozgúľate balík, odrežete z neho kus vo výške steny a rozrežete ho na dva 60-centimetrové pruhy. Každý z nich už budete iba zasúvať pomedzi profily stojok. Na jednej strane je vždy drážka na zasunutie izolácie, druhá strana je hladká. Niekde sa však nájdu aj miesta, kde budú dva profily chrbtom oproti sebe – pri okne. Táto izolácia je však taká pevná a tuhá, že tam bude zaručene držať bez viazania alebo lepenia.
Vkladanie izolácie je rýchle, tešíte sa nielen z nového vzhľadu stien, ale aj z uvoľneného miesta. Zmizli vám profily, zmizli balíky izolácie, zostali už iba sadrokartonárske dosky a tmely. Ak by ste takúto zostavu nechali hoci aj do budúceho víkendu vydýchnuť, nič by sa nestalo. Práve to pozvoľné tempo, pri ktorom vás nič netlačí, je pri svojpomocnom zatepľovaní výhodné. Necvaká vám taxameter za lešenie, nebojíte sa mrazu, ktorý bráni lepeniu či naťahovaniu omietky. Kedy sa vám chce, sadnete si ku kávičke.


Záklop prinavráti stenám noblesu


Čerešničkou na torte je už samotný záklop zo sadrokartónov. Dnes už to nie sú iba obyčajné sivé, vlhkovzdorné zelené a protipožiarne ružové. Do ponuky pribudli akustické sadrokartóny na utíšenie hluku, sadrokartóny pohlcujúce formaldehyd či ich kombinácia. Práve tie kombinované skúšame my, aby sme vám s odstupom času vedeli povedať, ako sa nám osvedčili.
Keď nazriete na web, príručku sadrokartonára si nájdete na pár kliknutí a nájdete tam zakreslené a zapísané všetky detaily. A aj v nejednej knižke pre domácich majstrov sa tejto téme venuje veľa pozornosti. Aby ste však neobišli naprázdno, podelíme sa s vami s našimi postrehmi.
Ukladať tabuľu za tabuľou a skrutkovať ju tak, aby lícovali hrany, sedeli zrezania a nikde sa netvorili krížové škáry, to zvládnete aj sedliackym rozumom. Je to montáž, ktorá sa drží zdravej úvahy. Na rovných plochách to sadne, na okenných špaletách budete musieť pekne všetko doladiť. I preto sme ich montovali ako prvé, pretože všetky profily sa dajú posúvať tak, aby sadli.
Tmelenie škár nevyžaduje, aby ste kombinovali dva druhy pások. Čo bolo ešte pred rokmi priam mantrou, dnes sa rieši jediným typom pásky – sklotextilnou. Vtisnete ju do tenučkej vrstvy tmelu, pretiahnete špachtľou a stane sa výstuhou, ktorá nepraská a nepustí. Patrí do variohrán, do rezaných hrán, ale aj po celom obvode k stenám, kde sa tabule pripájajú na strop a susediace priečky.
Ak budete tmelom šetriť s tým, že zvyšok pridáte pri druhom tmelení, potom vo finále nebudete musieť brúsiť takmer nič. Stratégiou je nastierkovať celú plochu sadrokartónov jemným a hladkým tmelom, ktorý sa neťahá a pod antikorovým hladičom poslúcha, aj keď ste predtým nikdy nestierkovali. Je to, akoby ste mazali póry papiera jemnou sadrou, ktorú nájdete vo vrecúšku s etiketou Rifino Top. Aj s prebytkom vody ju zamiešate na hmotu, ktorá drží tak pevne ako pena na holenie. Je to stierka, ktorá aj v rukách laika dokáže zázraky.


Rohovníky novej generácie


Pri špalete by sme sa však bez rohovníkov nezaobišli. Určite máte skúsenosť s plastovými i hliníkovými. Najprv ich osadíte do tmelu, potom sa roztancujú a čím viac ich tmelíte, tým viac vám pod špachtľou vychádza krúžkový vzor tmelu, ktorý sa vytláča spod tancujúceho profilu.
Rohovníky AquaBead sú však iné. Postriekate ich rub vodou, pritisnete ich k rohu a ony sa prilepia. Sú ako poštová známka, ktorú stačí navlhčiť. Rub a líce majú z papiera, jadro je z krehkého, no pevného plastu. V priebehu minút držia pevne a neuhýbajú, takže na nich dokážete spraviť dokonalé hrany. A ak vravíme, že dokonalé, tak to myslíme nabetón.


Rozdiel, ktorý pocítite ihneď


O vodovodoch, kúrení, vypínačoch a zásuvkách sa rozpisovať nebudeme, čo dom, to iný príbeh. Omnoho zaujímavejšie sú však postrehy z klímy. Aká je miestnosť po zateplení zvnútra?
Ak kúrite pevným palivom, návrat do vychladnutého domu vás prekvapí. Zakúrite a v priebehu niekoľkých minút máte horúco. Takmer si poviete, že stojí zato uvažovať o temperovaní elektrickým radiátorom. Kúrite iba vzduch, nie múry, a poznať to. Pozitívne správy máme aj od tých, čo kúria plynom.
Čo je však najdôležitejšie, je pocit pri pobyte v takejto miestnosti. Zo stien nesála chlad, dnu je príjemná atmosféra ako v drevenom zrube či dobre spravenej nadstavbe rodinného domčeka. Tepelný štít v interiéri má svoje čaro a sadra dokáže vytvoriť klímu, ktorá je vyrovnaná a príjemná. A ak by sa vám zachcelo viac prírodných materiálov, zaiste to znesie aj niektorú z moderných tenkovrstvých omietok na báze hliny.
Ešte stále si myslíte, že domček možno zatepliť iba zvonka? Obzrite sa po krásnom vidieku Európy a uvidíte domčeky s tehlovými fasádami, zeleným porastom, historickým vzhľadom – všetky boli zateplené k plnej spokojnosti zvnútra.


© SME


***


Dva dni vám budú stačiť na to, aby ste zmenili jednu z miestností na nepoznanie. Čaká vás trocha sadrového prachu, zamazané montérky, zopár odrezkov sadrokartónu a odstrižkov profilov. Stratégiou je nastierkovať celú plochu sadrokartónov jemným a hladkým tmelom, ktorý sa neťahá a pod antikorovým hladičom poslúcha, aj keď ste predtým nikdy nestierkovali.


Foto popis| Izolácia Isover Unirol Profi sa musí najprv nafúknuť a potom lepiť na steny.
Foto popis| Po vate nasleduje vrstva špeciálnej fólie. Klimamembránu musíme utesniť páskami.
Foto popis| Tlmiace pásy zabránia prenosu hluku.
Foto popis| Oceľová konštrukcia bude niesť predstenu. V popredí sa už nafukuje druhá vrstva vaty – izolácie.
Foto popis| Druhá vrstva izolácie vypĺňa miesto medzi profilmi.
Foto popis| Rezanie je s nástrojom Rigips Blade Runner rýchle.
Foto popis|
Foto popis| Tmelenie spojov.
Foto autor| FOTO - FOTOLIA
Foto autor| FOTO - AUTOR