Pridané 16. Október, 2015
TEPELNÚ POHODU V DOME NEMOŽNO VYVÁŽIŤ PENIAZMI, NAJMÄ AK VEZMEME DO ÚVAHY ČORAZ HORÚCEJŠIE LETÁ A POMERNE CHLADNÉ ZIMY. DREVENÝ BUNGALOV V KOVÁČOVEJ SA MÔŽE POCHVÁLIŤ IDEÁLNYMI VNÚTORNÝMI TEPLOTAMI POČAS CELÉHO ROKA. MOŽNO VÁS PREKVAPÍ, ŽE IDE O DREVODOM. V SKUTOČNOSTI NA TOM NIE JE NIČ ZVLÁŠTNE -TAJOMSTVOM ÚSPECHU JE KVALITNÁ IZOLÁCIA S DOSTATOČNOU HRÚBKOU. Dátum / Issue date: 15.10.2015 Publikácia / Publication: Dom a byt Strana / Page: 74 Náklad / Circulation: 26000

Ako sa žije v drevodome?


Drevo je plnohodnotný materiál, ktorý má navyše oproti iným materiálom niekoľko výhod: je zdravé, ekologické, príjemné a má výnimočné fyzikálne vlastnosti. Najčastejšie mýty, ktoré sprevádzajú stavby z dreva, sú napríklad mýtus o nízkej životnosti, drevokaznom hmyze, plesniach, nízkej odolnosti voči počasiu či horľavosti. Ide pritom zväčša o mylné informácie - dlhú životnosť dokazujú takmer 400-ročné drevenice, ktoré stále stoja bez väčších poškodení, drevokazný hmyz a pieseň nenapadajú neošetrené drevo a počasie a oheň kvalitné drevo nepoškodia o nič viac, ako iné materiály.
Drevodomy môžu naopak svojim obyvateľom poskytnúť komfortné a úsporné bývanie. Dôkazom je okrem iného drevený montovaný dom v Kováčovej, ktorý realizovala spoločnosť ForDom. Počas prvého roka v ňom realizátori monitorovali vnútorné prostredie, aby zistili, ako sa v ňom žije.
„Chceli sme zistiť, ako sa bude drevodom postavený v nízkoenergetickom štandarde správať počas celého roka a či budú hodnoty monitoringu zodpovedať výpočtovým predpokladom," vysvetľuje Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover. Dom bol po celý čas obývaný rodinou s malým dieťaťom a so psom.


Mrazy ani horúčavy pohodu v dome nepokazili


„Drevodom je zateplený 470 milimetrovou tepelnou izoláciou Isover na obvodových stenách a 550 milimetrovou izoláciou v strope. Pod základovou doskou sa nachádza hlavná 200 milimetrová izolačná vrstva," opisuje vedecký pracovník Technickej Univerzity vo Zvolene Pavol Sedlák. Budovu dopĺňajú plastové okná s izolačným trojsklom.
Kvalitné zaizolovanie sa vyplatilo, v ročných meraniach sa drevený bungalov umiestnil v rebríčku spotreby energie len o pár kilowatthodín za pasívnym domom. Od prvenstva ho oddialili dva faktory: nevhodný tvar (ideálna pasívna budova má tvar kocky) a murovaný komín, ktorý narušil vzduchotesnosť konštrukcie.
V zime sa vďaka kvalitnej izolácii podarilo počas skúmaného obdobia v tomto dome aj v časoch najnižšieho poklesu vonkajšej teploty (až - 20 °C) zachovať teplotu vzduchu v interiéri nad 20 °C. Ukázalo sa dokonca, že ak je vonku okolo nuly a slnko sa oprie na netienené okná, vnútorná teplota môže vystúpiť až na 30 °C. Rovnako dobré výsledky vnútornej teploty monitoring zachytil aj v lete - počas teplého letného dňa (+ 33 °C) bola vnútorná teplota domu bez klimatizácie 23 stupňov.
„Ak je budova kvalitne zaizolovaná a má kvalitné zatienenie presklených plôch, výsledky sú naozaj výborné," skonštatoval Pavol Sedlák.


Tajomstvo úspechu: kvalitná izolácia


„Dostatočne izolovaný obvodový plášť, strop a podlahy pozitívne vplývajú na tepelný komfort v dome počas celého roka. Zároveň minimalizujú spotrebu energie na vykurovanie, čím šetria okrem peňazí aj životné prostredie," hovorí Alexander Prizemin, V Kováčovej sa na izolácii nešetrilo - okrem dostatočnej hrúbky si investor vyberal aj naozaj kvalitné materiály.
„Fasáda bola zaizolovaná sklenou vlnou ISOVER UNIROL PLUS hrúbky 360 mm a ISOVER DOMO hrúbky 60 mm; v strope bol použitý ISOVER UNIROL PLUS hrúbky 490 mm a ISOVER DOMO hrúbky 60 mm. Vzduchotesná rovina pri strope bola vytvorená systémom ISOVER VARIO. V oboch prípadoch sme dbali na dostatočnú hrúbku a kvalitu aplikácie, keďže práve kvalita materiálu, hrúbka a správna montáž sú pre efektívnu izoláciu najdôležitejšie," konštatuje odborník zo spoločnosti Isover.
Výborné výsledky ročného monitoringu, no najmä spokojní majitelia domu sú neodškriepiteľným dôkazom, že kvalitne postavený a zaizolovaný drevodom predstavuje príjemný, zdravý a úsporný domov.
Kompletnú ponuku tepelných izolácií spolu s ďalším širokým sortimentom stavebných materiálov pre drevostavby nájdete v každom BEK Profi Centre.


Náš tip:


Na vytvorenie vzduchotesnej roviny v drevostavbách odporúčame použiť systémy ISOVER VARIO Xtra resp. VARIO KM Duplex.
Systémy vďaka funkcii premenlivého difúzneho odporu dokážu pružne reagovať na podmienky okolitého prostredia a poskytujú tak stálu celoročnú ochranu obvodových konštrukcií (obvodové steny aj strecha) pred pôsobením vlhkosti. V zimnom období, keď je tlak vodných pár orientovaný smerom von, difúzny odpor parobrzdy je maximálny a fólia bráni prestupu vlhkosti z interiéru do konštrukcie. Naopak, v letnom období, keď je tlak vodných pár orientovaný smerom z exteriéru do interiéru, parobrzda mení svoj difúzny odpor a umožňuje prechod vzdušnej vlhkosti z obvodovej konštrukcie do interiéru.