Pridané 8. December, 2015
Kúpili ste byt a zisťujete, že doň preniká priveľa neželaných zvukov? Na niektoré existuje recept.

Ako prvé však musíte zistiť, odkiaľ hluk pochádza. Je to zvonku, z vodovodnej či výťahovej šachty alebo od susedov? A keď od susedov, tak od ktorých?
Odpoveď pritom nemusí byť jednoznačná.
Napríklad klopanie topánok, o ktorom ste presvedčení, že sa šíri od susedov nad vami, sa môže v skutočnosti prenášať až cez dve poschodia. Vyhľadanie zdroja hluku a prípadné nasledujúce odhlučnenie bytu je vždy individuálne a na iný byt neprenosné. Preto sa oplatí obrátiť s problémom na odborníkov.


Individuálna citlivosť


Intenzitu prípustnej hlučnosti v bytoch stanovujú hygienické normy, ktorými sa riadia i projektanti stavby. Navyše, v oblastiach s vysokým hlukom, ako výstavba pri letisku alebo vlaková trať, je bežná prax, že Úrad verejného zdravotníctva SR alebo regionálne úrady podmieňujú začatie stavby doložením hlukovej štúdie a zapracovaním jej výsledkov do projektu. Veľa však závisí aj od realizácie stavby.
Ak máte podozrenie na nadmernú hlučnosť, môžete ju dať premerať odborne spôsobilou osobou a v prípade preukázania nedodržania normy potom žiadať o nápravu developéra alebo správcu. Výsledok merania však môže ukázať, že hlučnosť vo vašom byte je ešte v norme. Vnímanie zvukov a citlivosť na ne sú dosť individuálna záležitosť.


V decibeloch


Keď porovnáte dva spotrebiče, jeden s hlučnosťou 60 decibelov a druhý 63 decibelov, môžete mať dojem, akoby sa hluk zdvojnásobil. Preto si pri kúpe spotrebičov, najmä do malej domácnosti a tam, kde sú spotrebiče v kuchyni spojenej s obývačkou, okrem energetickej hospodárnosti všímajte i hlučnosť. Ak budete stavebne riešiť odhlučnenie bytu, dôležitá je pre vás aj iná veličina. Je ňou schopnosť stavebného materiálu brániť prestupu zvuku, čiže index vzduchovej nepriezvučnosti Rw, udávaný takisto v decibeloch. Jeho laboratórna hodnota sa uvádza v produktových listoch. Všeobecne platí, že čím vyššia je objemová hmotnosť materiálu, tým viac je schopný zastaviť šírenie zvuku.


Zvonka


Vonkajšie zvuky sa do interiéru dostávajú najčastejšie cez okenné konštrukcie. Kým bežná stena utlmí hluk s hladinou 40 – 50 dB, okno iba okolo 34 dB. Preto výmena okien za zvukovoizolačné modely s Rw okolo 40 dB a viac má v hlučných oblastiach zmysel.
Bývajú to okná s dvoj- alebo trojsklom. Sklené tabule majú rôznu hrúbku a sú medzi nimi nerovnaké medzery, aby dokázali pohltiť čo najväčšie spektrum zvukov. Prípadne výplň tvoria špeciálne vrstvené akustické sklá.
Na zabezpečenie dostatočného vetrania i pri zatvorených oknách sa do fasády inštalujú zvukovoizolačné vetracie mriežky. Pomocou dvojotáčkového ventilátora sa v interiéri vytvorí podtlak a vďaka nemu sa vzduch zvonka plynulo nasáva dovnútra. Na lepšiu orientáciu zákazníkov zaraďujú výrobcovia okná do tried od 0 do 6. Čím vyššia trieda, tým lepšie sú zvukovoizolačné parametre.


Z chodby


Šíria sa zvuky z chodby? Niekedy stačí opraviť dovierací mechanizmus schodiskových a výťahových dverí či naolejovať pánty. Ak nie, vymeňte vchodové dvere do bytu. V ponuke nájdete i kvalitné bezpečnostné dvere s protihlukovou vložkou s indexom vzduchovej nepriezvučnosti 37 – 40 dB.
Samozrejme, dvere musia byť správne osadené, nastavené a utesnené.
Aj výber tepelnoizolačného materiálu môže mať vplyv na prienik zvukov do interiéru. Viac vlnenia pohlcujú materiály s vyššou objemovou hmotnosťou ako minerálna vlna, naopak, polystyrén pohlcuje zvuky minimálne.


Cez steny a strop


Hluk šíriaci sa od susedov cez strop či steny, alebo zo susediacej výťahovej šachty dokáže do určitej miery odhlučniť i veľkorozmerný nábytok, ako je vstavaná skriňa plná šatstva alebo knižnica s knihami.
Podstatnejšie zníženie hladiny hluku dosiahnete inštaláciou predsteny so zvukovoizolačnou vrstvou. Osadenie priamo na stenu je menej účinné ako samostatná inštalácia ukotvená o podlahu a strop a navyše odsadená niekoľko centimetrov od steny. Osvedčená predstena sa skladá z jednej až dvoch vrstiev sadrokartónu a vo vzduchovej dutine je minimálne desaťcentimetrová vrstva minerálnej vlny.
Je dôležité, aby sa striedal tvrdý a mäkký materiál. Okrem minerálnej vlny sú ako zvukovoizolačná vrstva vhodné i peny s otvorenými pórmi typu molitanu. Podobne sa zvuková izolácia rieši aj na strope. Musíte však rátať s tým, že si tak o niečo zmenšíte priestor.


Zvukové mosty


Sú najťažšie odhaliteľné. Je to miesto v konštrukcii, kde sa v porovnaní s okolím oveľa viac prenáša zvuk. Príkladom je elektrická zásuvka inštalovaná v stene susedných bytov z jednej aj druhej strany.
Riešením je jej preinštalovanie a uzatvorenie steny z jednej strany. Takýto most je pomerne malý, bývajú však aj oveľa väčšie a skryté mosty, ktorých odhalenie dokáže potrápiť aj odborníkov. Ťažko sa odhaľuje napríklad zvukový most v podlahe, ktorý vznikne zatečením betónového poteru do podlahovej izolácie, kde vytvrdne. Izolácia v tomto mieste stráca svoje vlastnosti. 2


pekné bývanie RADÍ Rozliehajú sa v byte zvuky? Pridajte záclony, závesy, koberec, vankúše a do prázdnych kútov umiestnite izbové rastliny. Ing. Martin HOŤKA, CSc. Slovenská akustická spoločnosť www.skakustika.sk Pri problémoch s nadmernou hlučnosťou je zásadné nájsť zdroj a snažiť sa ho riešiť, až v druhom bode premýšľať o ďalších opatreniach. Ak k vám doliehajú napríklad kroky susedov nad vami, skúste sa s nimi slušne porozprávať, či by si na dlažbu nedali koberec alebo nepoužívali mäkké papuče. Je to určite jednoduchšie a lacnejšie riešenie než budovať podhľad so zvukovoizolačnou vrstvou.


Foto popis| Aj zvuky, ktoré vznikajú pri práci na pracovnej doske, môžu rušiť susedov. Utlmí ich pás zvukovej izolácie vložený medzi dosku a stenu. IKEA
Foto popis| Za zvukovoizolačné dvere sa považujú modely s útlmom hluku 32 dB a viac. Dôležité je aj kvalitné utesnenie po celom obvode dverného krídla. Solodoor
Foto popis| Ak bývate v hlučnom prostredí, zvážte inštaláciu okien s integrovaným vetracím systémom, ktorý je tepelne a zvukovo izolovaný. Vetrací systém AK80EVO, Renson
Foto popis| Skrine plné šatstva či kníh situované na celú stenu tiež čiastočne tlmia zvuky od susedov či zvonku. Decodom
Foto popis| Atraktívne riešenie ponúkajú dizajnové drevocementové obklady v rôznych tvaroch a farbách. Baux
Foto popis| 1 Osadenie izolácie priamo na stenu je menej účinné ako izolácia odsadená od steny o niekoľko centimetrov. Stena z tehly, korkové izolačné dosky, rošt, vzduchová medzera a drevené akustické dosky. Korok Jelínek 2 Akustická doska Rigips zo sadrokartónu, protipožiarna, hrúbka 1,25 cm, 120 x 200 cm a 125 x 275 cm 3 Podlaha Top Silence z vinylu, textilnej podložky a pevnej základovej dosky so zámkovým spojom, kroková nepriezvučnosť 18 dB, od 27,99 € za m2, Gerflor predáva PS Parkety 4 Vetrací systém Lunos s rekuperáciou tepla na vetranie miestnosti bez nutnosti otvárať okno, montáž do obvodovej steny, odhlučnený, tepelne izolovaný
Foto autor| Foto: archív firiem


O autorovi| Monika KRÁLOVÁ, Ing. Martin HOŤKA, CSc., odborná spolupráca

In: Pekné bývanie, str. 114.