Pridané 23. Február, 2017
Rozmýšľali ste niekedy o veľkom životnom reštarte? Mnoho z nás sa aspoň raz za život pohráva s myšlienkou veľkej zmeny, ale málokto ju naozaj uskutoční. Prinášame príbeh mladého slovenského páru, ktorý si postupne svoj sen o slobodnom bývaní plní. Dátum / Issue date: 20.02.2017 Publikácia / Publication: Rodinný dom

Za túžbou po veľkej životnej zmene stála únava z uponáhľaného života, v ktorom hrajú prím peniaze, účty a hypotéky. Rodina Jána Matúša a Zuzany Matúšovej Girgoškovej sa rozhodla skúsiť žiť inak, pretože náročné zamestnanie manžela a pocit osamelosti pani Zuzany, ktorá trávila čas doma s malými deťmi, ich skoro stál rodinné šťastie. Odvážny pár sa rozhodol pre zásadnú zmenu doterajšieho života. Opustili Slovensko a s dvomi malými chlapcami odišli na tri mesiace na Nový Zéland dobrovoľníčiť na ekofarmách. Tam si vyskúšali rôzne prostredie aj druhy ubytovania. Veľa sa naučili o permakultúre i ekológii a tieto myšlienky sa stali ich novou životnou filozofiou. Reštart v tomto duchu začali realizovať hneď po návrate domov.

 

Matúšovo

 

Chceli si znížiť náklady na život, tým menej pracovať a tráviť viac času s rodinou. Dosiahnuť to chceli postavením ekologického domu v permakultúrnej záhrade, ktorá by im okrem iného poskytovala aj zdravé plody. Do hry však vstúpil ľudský faktor a všetko sa skomplikovalo. Matúšovci vzdali márny boj s veternými mlynmi a radšej zmenili plány. Zrodila sa myšlienka dočasného bývania v mobilnom domčeku postavenom svojpomocne. V ňom chceli mať zázemie, než sa všetko vyrieši a budú môcť začať so stavbou vysnívaného slameného domu. Mobilný dom potom predajú a nový majiteľ si ho jednoducho odvezie.

 

 

Permakultúra ako cieľ

 

Od začiatku domček plánovali ako drevostavbu z ekologických materiálov s minimálnymi rozmermi. Jednoduchá obdĺžniková dispozícia má uprostred malú predsieň a kúpeľňu, naľavo od vstupu sa nachádza kuchyňa s jedálňou, napravo pracovňa so schodmi do podkrovia, kde je detská izba a na galérii spanie pre rodičov. Všetci žijú hlavne vonku, na veľkej terase s pergolou. O zdravú klímu sa stará okrem sadrokartónových dosiek Rigips Activ'Air, ktoré čistia vzduch, aj drevený obklad zo smrekovca s aromaterapeutickými účinkami. Pohodu od dlážky zaisťuje korok a marmoleum. Nábytok je prevažne z masívneho dreva bez laminátu či drevotriesky. Technické zázemie sa riešilo s ohľadom na ekológiu a sebestačnosť. Rodina postupne dopĺňa technológiu domu, ktorá je finančne náročná. Dom je pripravený na zapojenie solárneho panelu na ohrev vody a splachovanie WC dažďovou vodou. Rozvody teplej vody sú zámerne čo najkratšie. Bol to jeden z hlavných faktorov určujúcich celkovú dispozícii domu. K energetickým úsporám prispieva zapojenie rekuperačného systému Stiebel Eltron, ktorý dodáva do domu stále čerstvý vzduch. Energetické straty pri vykurovaní minimalizuje dlážkové kúrenie (na prízemí) a na poschodí tepelné čerpadlo, vzduch/vzduch Mitsubishi Electric. V prípade potreby sa prikúri v kachľovej peci. Absenciu kanalizácie vyriešili Matúšovci koreňovou čističkou a záložným trojkomorovým septikom. To všetko na princípoch slobodného, ekologického a sebestačného života.

 

Technické údaje

 

Úžitková plocha: mobilná časť 64 m2, prístavba 6 x 4 m
Konštrukcia: mobilná časť osadená do 22 základových pätiek a drevený rošt, konštrukciu tvoria dve zoskrutkované bunky s rozmermi 3,5x10 m, fixná prístavba na betónových pásoch vyplnených penosklom, sendvičová drevená stĺpiková konštrukcia, tepelná izolácia Isover Unirol Profi + parozábrana, zelená vegetačná strecha

Návrh stavby: Ing. Ján Matúš (projekt), Ing. Milan Grega (architektúra), doc. Ing.Veronika Kotradyová, PhD.(interiér)

 

Rok sa s rokom stretol


Matúšovci v novom domove bývajú už takmer dva roky. Chvália si bývanie, vďaka jeho kvalite a zdravým prírodným materiálom sa z dočasného bývania stal príjemný domov. To bol jeden z dôvodov, prečo sa so stavbou slameného domu neponáhľali. Bodku za bytovou otázkou priniesol príchod tretieho syna Mateja. Matúšovci sa rozhodli miesto stavby nového domu ten existujúci rozšíriť. Z galérie nad kuchyňou vznikla uzavretá spálňa a z východu na terasu sa stal priechod do priestrannej obývačky.
Zaujíma vás koľko mobilný dom stál? Bez ceny práce, keďže Matúšovci stavali svojpomocne, stál 25 tisíc eur. Mesačné výdavky predstavujú 70 eur za elektrinu a vodu.

 

Kto tu žije


Zuzana Matúšová Girgošková - novinárka pôsobiaca v médiách už od 17 rokov. Študovala žurnalistiku, medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Písanie o politike vymenila za písanie blogu, prednášky a workshopy, práve o zdravom bývaní, permakultúre, cestovaní s rodinou a slobodnom živote. Má rada ľudí, prírodu a silu prítomného okamihu s najbližšími.

Ján Matúš - stavebný inžinier so špecializáciou na TZB, s dôrazom na obnoviteľné zdroje. Vďaka svojej zručnosti si z veľkej väčšiny mobilný dom postavil sám. Ján miluje prírodu, behá a pláva vonku aj v zime. Jeho veľkým koníčkom je záhrada. Rovnako ako Zuzana rád cestuje.

Jakubko a Maroško a Matej - prvorodený Jakubko je veľmi zvedavý, ale aj veľmi "ukecaný". Vraj po mamičke. Chcel by byť futbalistom alebo cyklistom, ale ešte si nevybral. Mladší Maroško je dieťa neustále v pohybe. Je to gazda telom aj dušou. Miluje zvieratá a rád sa o ne stará. Posledný Matej je vianočné prekvapenie.