Pridané 6. November, 2015
Najväčší slovenský distribútor stavebných materiálov IN Group prevezme v januári budúceho roka od francúzskej skupiny Saint-Gobain 83 obchodov. Podľa Pavla Kollára, jedného z vlastníkov skupiny IN je akvizícia logickým vyústením dvadsaťročnej stratégie budovania predajnej siete. Dátum / Issue date: 05.11.2015 Publikácia / Publication: trendreality.sk

Skupina ňou získala od spoločnosti Saint-Gobain Building Distribution CZ sídliacej v Prahe 50 obchodov siete Raab Karcher a tri obchody siete Platforma v Českej republike a 30 obchodov Raab Karcher v Maďarsku od Saint-Gobain Épitőanyag Kereskedelmi. Tá bola lídrom v predaji stavebných materiálov na tamojšom trhu, dodal P. Kollár.


Zhruba po roku by spojená sieť mala pôsobiť pod obchodným menom Stavmat. České obchody Platforma sú súčasťou rovnomennej francúzskej siete, ktorá otvorila v roku 1998 prvú pobočku v Paríži. Ďalších päťdesiat českých predajní je v sieti Raab Karcher.


Je o 150 rokov staršia, vznikla v Nemecku a nesie mená svojich zakladateľov. V roku 1993 prevzala na českom trhu väčšinový podiel v štátnom podniku Staviva. Pôsobil v celej republike, rozpadol sa na desať samostatných podnikov, ale so vstupom Saint-Gobain sa v roku 2000 opäť transformoval na jeden subjekt.
Jednotka v SR bude v ČR dvojkou


Tržby Saint-Gobain Building Distribution CZ vlani presiahli 92 miliónov eur a dosiahla stratu vyše milióna eur. Tomáš Rosák, generálny delegát koncernu Saint-Gobain pre 11 krajín strednej a východnej Európy povedal, že ročný obrat v Maďarsku je zhruba polovičný, obe siete zarábajú a česká divízia bude mať v tomto roku určite prevádzkový zisk.


Predajne ale nedosahujú ziskovosť, ktorú si Saint-Gobain predstavuje. Zrejme aj preto stavebniny Raab Karcher na Slovensku pod obchodným menom W.A.W predal francúzsky majiteľ už v roku 2013, časť z nich je v českej spoločnosti ProCeram.


Skupina IN začala budovať české predajne stavebných materiálov v roku 2000, na Morave, pod hlavičkou Stavmat Plus CZ, ktorá sídlila v Brne. Po štyroch rokoch obchodnú firmu premenovala na Stavmat IN a postupne ju rozšírila na 14 predajní. K nim pribudli v roku 2010 ešte obchody spoločnosti Rabat ČR v Prahe a okolí.


Vlani sa obe firmy zlúčili pod pražskú spoločnosť Stavmat stavebniny, ktorá má 21 obchodov. Vlani jej tržby presiahli 63 miliónov eur a čistý zisk siahal k 400-tisícom eur. Po kúpe Raab Karcher by sa zo štvrtej priečky podľa tržieb mala zdvihnúť na druhú.


Na slovenskom trhu je Stavmat najväčším domácim distribútorom stavebných materiálov. Jeho celkové tržby vlani presiahli 66 miliónov eur a zisk siahal k miliónu. Má 34 prevádzok a popri stavebninách rozvíja aj sieť stavebných centier, ktoré ponúkajú všetko pre stavbu, dielňu a bývanie.


Je ich osem a rovnako osem je aj kúpeľňových štúdií, ktoré však sú popri niektorých centrách aj súčasťou predajní stavebnín. Celkový obrat skupiny IN v predaji stavebného materiálu akvizíciou v stredoeurópskom regióne dosiahne zhruba 300 miliónov eur, uvádza pre TREND Reality Pavol Kollár. V nasledujúcich rokoch by sa mal ešte zvýšiť.
Široké zameranie


IN Group je slovenská skupina so širokým zameraním. Ako realizátor stavieb, prostredníctvom spoločnosti In Vest sa podieľala aj na výstavbe závodu pre kórejský Samsung. V poslednom čase stavia predajne nábytku Sconto pre nemecký koncern Höffner a k jej známejším stavbám patria aj bytové domy Mondrián či Octopus v bratislavskom Ružinove.


Prostredníctvom spoločnosti City Stone Design sa podieľa na výrobe stavebných hmôt, do ktorej zahŕňa aj závody na výrobu betónovej dlažby v Šali a v Geči, pričom táto spoločnosť pôsobí ešte v Nemecku a v Rusku a hodlá sa tiež etablovať aj v Českej republike a v Maďarsku.


V Šali, kde skupina IN aj sídli má tiež závod na predpäté betónové prvky a patrí jej aj nitrianska spoločnosť Mlyny, ktorá sa orientuje na prenájom nehnuteľností. Rovnomenné nitrianske obchodné centrum patrí k najväčším developerským projektom skupiny. Po akvizícii bude celá skupina zamestnávať približne 2-tisíc ľudí.


Najväčší predajcovia stavebných materiálov na Slovensku


Spoločnosť


Tržby spolu (mil. eur za rok 2014)


Čistý zisk (mil. eur za rok 2014)


Počet prevádzok


1.


Stavmat Stavebniny, s.r.o., Malacky


66,72


0,86


34


2.


Soas, a.s., Banská Bystrica1


40,91


0,02


63 (partneri)


3.


Dektrade SR, s.r.o., Bratislava


39,09


0,52


16


4.


Stavivá-Garaj, s.r.o., Banská Bystrica


17,91


0,07


17


5.


BEKWOODCOTE s.r.o., Bratislava2


17,89


0,54


8


1 Aliancia - zastrešuje nákup pre partnerov; 2 Údaje sú za hospodársky rok končiaci sa 31. júla 2014, do 1. 8. 2015 BEK Baustoffe Slovakia, s.r.o, Bratislava


Najväčší predajcovia stavebných materiálov v Českej republike


Spoločnosť


Tržby spolu (mil. eur za rok 2014)


Čistý zisk (mil. eur za rok 2014)


Počet prevádzok


1.


Dektrade, a.s., Praha


299,58


1,97


59


2.


Pro-doma, SE, Praha1


133,15


-0,40


25 vlastných plus 67 (partneri)


3.


Saint-Gobain Building Distribution CZ, s.r.o., Praha


92,53


-1,27


53


4.


Stavmat Stavebniny, a.s., Praha


63,91


0,38


21


1 Aliancia - zastrešuje nákup pre partnerov