Pridané 20. September, 2016
Namiesto polystyrénu sa dá použiť aj ovčia vlna, konope či slama. Úsporu 30 až 50 percent tepla pri vykurovaní sľubujú majiteľom domov, ktorí sa rozhodnú zatepľovať, výrobcovia izolačných materiálov a stavebné firmy. Dátum / Issue date: 20.09.2016 Publikácia / Publication: SME Strana / Page: 4 Náklad / Circulation: 71276

Dodatočné zateplenie je popri výmene okien efektívna cesta, ako dostať stratu na teple pod kontrolu.
„Z výsledkov meraní je zrejmé, že úniky tepla obvodovým plášťom predstavujú 25 až 35 percent celkových strát pri rodinných domoch a 30 až 40 percent pri bytových domoch,“ vysvetlil Tomáš Sepp zo spoločnosti Baumit. Keď sa budova zateplí, predĺži sa jej životnosť, konštrukcia získa ochranu. „Nehnuteľnosť tiež dostáva nový vzhľad, čím stúpa jej estetická úroveň.“
Okrem ekonomickej úspory deklarujú výrobcovia izolačných materiálov aj zlepšenie hygienických parametrov budovy. Po zateplení by ste sa mali zbaviť húb a plesní, ktorým sa darí hlavne na studenom povrchu stien.
„Ekonomická návratnosť zatepľovacích systémov sa pohybuje už od šiestich rokov,“ dodal Sepp.
Dobrá izolácia by vás mala ochrániť nielen pred ochladzovaním vonkajších stien domu v zime. V lete by zase mala zabrániť jeho prehrievaniu.


Prvé boli Kramáre


Boom v zatepľovaní budov na Slovensku trvá aj vďaka dotačným programom štátu už niekoľko rokov. Prvými zateplenými budovami boli bytové domy na bratislavských Kramároch, ktoré začali zatepľovať už v roku 1991, pilotný projekt bol dokončený v roku 1994.
Ak by pokračoval trend zatepľovania súčasným tempom a s rovnakou podporou, bytové domy by mali byť obnovené do roku 2029 a rodinné domy do roku 2045. Taký je predpoklad Združenia pre zatepľovanie budov. Aktuálne je zateplená viac ako polovica bytoviek a panelákov a necelá tretina rodinných domov.


Odborník poradí


Ak sa už rozhodnete investovať do úspory na teple, poraďte sa s odborníkom. „Ten navrhne najvhodnejší spôsob zateplenia domu, odporučí vhodný materiál a jeho hrúbku a riešenia ostatných detailov, ktoré môžu neskôr spôsobovať komplikácie,“ radí Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover.
Kritériom pri výbere izolácie by nemali byť len na tepelnoizolačné vlastnosti materiálu. Informujte sa aj o tom, aká je jeho požiarna odolnosť, schopnosť prepúšťať vodné pary, aké má akustickoizolačné vlastnosti.
„Úlohu pri výbere zohráva aj vlhkosť stien domu, materiál, z ktorého je dom postavený, a ďalšie parametre.“
Celý projekt môže pokaziť nesprávna realizácia. „K chybám často dochádza pri nedôslednom riešení detailov alebo sa zatepľuje pri nevhodných poveternostných podmienkach,“ upozornil Prizemin. Problém môže nastať aj vtedy, keď sa nedodrží predpísaný postup a časové odstupy medzi jednotlivými krokmi zateplenia.


Vedie penový polystyrén


Na Slovensku je najpoužívanejším izolantom penový polystyrén. Predstavuje vyše 70 percent z celkového objemu použitých izolantov. „Má výborné spracovateľské vlastnosti a najlepší pomer ceny a výkonu,“ uviedol Sepp.
Ďalších 20 percent tvorí minerálna vlna. Menej sa používa polyuretán, na okraji sú alternatívne materiály, ako sú ovčia vlna, slama či konope. Ich rozhodujúcim benefitom je ekologickosť. „Používajú sa skôr pri individuálnej bytovej výstavbe, hlavne na drevostavby, pri ekologických stavbách a v tzv. zelenej architektúre.“ Izolačné materiály sa vyznačujú tým, že majú veľmi malú schopnosť viesť teplo. Tento parameter sa opisuje prostredníctvom súčiniteľa tepelnej vodivosti – označuje sa gréckym písmenom lambda. Čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti daný materiál má.


© SME


u Zistili sme Zatepľovanie v číslach l Prvé bytové domy boli na Slovensku zateplené v rokoch 1991 – 1994. l Išlo o 332 bytových jednotiek na Kramároch v Bratislave. l Aktuálne je zateplených na Slovensku 55,69 percenta bytových domov a 30,67 percenta rodinných domov. l Všetky bytovky by mali byť pri tomto tempe zateplené v roku 2029 a rodinné domy v roku 2045. l Firmy sľubujú úsporu 30 až 50 percent na teple. l Ekonomická návratnosť zateplenia je šesť rokov. l Výrobcovia garantujú vlastnosti izolačných systémov počas 25 rokov. Zdroj: Združenie pre zatepľovanie budov, Baumit, Isover


Foto popis| Keď sa budova zateplí, predĺži sa jej životnosť, konštrukcia získa ochranu.
Foto autor| ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JOZEF JAKUBČO