Pridané 16. September, 2015
Podstatnou časťou postupu pri zatepľovaní je príprava: výber dodávateľskej firmy, správneho typu polystyrénu, dôkladné posúdenie stavu budovy, naplánovanie kotvenia. Expandovaný polystyrén je ideálnym zatepľovacím materiálom – má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahký, takže nezaťažuje konštrukciu a výborne sa s ním manipuluje. Viete však podľa čoho si vybrať správny produkt práve pre vašu stavbu? Dátum / Issue date: 16.09.2015 Publikácia / Publication: Pravda Strana / Page: 20 Náklad / Circulation: 72347

Podstatnou časťou postupu pri zatepľovaní je príprava: výber dodávateľskej firmy, správneho typu polystyrénu, dôkladné posúdenie stavu budovy, naplánovanie kotvenia. Expandovaný polystyrén je ideálnym zatepľovacím materiálom – má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahký, takže nezaťažuje konštrukciu a výborne sa s ním manipuluje. Viete však podľa čoho si vybrať správny produkt práve pre vašu stavbu?
Polystyrénové dosky od rôznych výrobcov sa na prvý pohľad veľmi nelíšia. V skutočnosti však medzi nimi môžu byť veľké rozdiely v pevnosti, odolnosti a izolačnej schopnosti. O kvalite a správnej výrobe či aplikácii tohto materiálu hovorí šesť právnych predpisov a šesť technických noriem, ktoré určujú kvalitu EPS a hovoria o tom, aké má mať vlastnosti, ako sa má vyrábať a aplikovať.
Nie, nebojte sa, nemusíte sa stať odborníkmi na normy a predpisy. Základným metrom pre kvalitu výrobkov je MONITORING KVALITY EPS pre stavebníctvo Združenia výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku (Združenie EPS SR). Monitoring mapuje kvalitu výrobkov všetkých výrobcov a predajcov EPS. Dokáže nielen identifikovať nekvalitný výrobok, ale aj postihovať výrobcov – buď formou vylúčenia zo združenia, pokutou vo výške 5–tisíc eur, alebo alarmovaním Slovenskej obchodnej inšpekcie. „Pri výbere dodávateľa sa pýtajte, či je firma členom Združenia EPS SR a aké má výsledky v monitoringu kvality,“ radí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover.
Kvalitný materiál treba vedieť správne použiť. Kvalitný výrobca či distribútor spolupracuje s rovnako kvalitnými stavebnými firmami, ktoré majú dobré referencie a nerobia chyby. „Správne použitie kontaktného zatepľovacieho systému je takmer rovnako dôležité ako samotný materiál,“ hovorí Prizemin. Dodáva, že nedostatočné lepenie či nesprávne kotvenie EPS na fasáde môžu znehodnotiť celú funkciu zateplenia.
Dôležité je aj to, čo spolu s výrobkom od firmy koncový zákazník dostane. Firmy, ktorým záleží len na obchodných výsledkoch, idú po cene. Firmy, ktorým záleží na dobrom mene a referenciách, si dávajú záležať na servise a odbornom poradenstve. Čo to znamená v praxi? Zateplenie je proces, do ktorého vstupuje množstvo premenných. Materiál konštrukcie, tvar domu, spôsob zakladania stavby. Preto je jednou z najdôležitejších služieb rada odborníka. Nejde len o hrúbku zateplenia, ale aj o druh materiálu, ktorý je najvhodnejší pre konkrétnu časť domu. Zodpovedný výrobca si však nenecháva svoje odborné know–how len pre seba, ale investuje do pravidelného školenia distribútorov, takže ak zatepľujete, máte po ruke množstvo odborníkov, ktorí vám poradia nielen cez telefón alebo e–mail, ale v prípade potreby sa prídu aj fyzicky pozrieť na stavbu.