Pridané 1. Október, 2015
Obľuba drevostavieb na Slovensku pomaly, ale isto stúpa. „Aj napriek kríze a stagnácii stavebníctva sa u nás v priebehu piatich rokov zvýšil podiel moderných drevostavieb – domov na báze dreva – na individuálnej bytovej výstavbe z 2 % na 10 %,“ potvrdzuje generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky PhDr. Peter Zemaník. Dátum / Issue date: 30.09.2015 Publikácia / Publication: casprezeny.sk

Obľuba drevostavieb na Slovensku pomaly, ale isto stúpa. „Aj napriek kríze a stagnácii stavebníctva sa u nás v priebehu piatich rokov zvýšil podiel moderných drevostavieb – domov na báze dreva – na individuálnej bytovej výstavbe z 2 % na 10 %,“ potvrdzuje generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky PhDr. Peter Zemaník.


Bez predsudkov


Donedávna sa na tento trend mnohí dívali cez prsty a drevostavbu degradovali na úroveň víkendovej chatky, vetchej a slabo odolnej voči prírodným škodcom i požiarom. Štatistiky svedčia o tom, že tento zastaraný postoj sa, našťastie, z myslí ľudí vytráca. Na každý z týchto predsudkov totiž existuje logicky postavený argument.


Moderné drevostavby majú vkusne upravenú fasádu, laik by na prvý pohľad ani nerozoznal, že nejde o murovaný dom. Drevo ako materiál sa vyznačuje dobrou pevnosťou aj pri relatívne nízkej hmotnosti konštrukcie. Mechanickú pevnosť a stabilitu drevostavby ohrozuje jedine fušersky odvedená robota. To isté možno napísať o riziku napadnutia dreva škodcami. Kvalitne postavená drevostavba je dostatočne zabezpečená aj proti tomuto problému.


Azda najrozšírenejšou obavou ľudí je vysoká horľavosť dreva a s ňou súvisiace riziko požiarov. Existujú však materiály, ktoré dokážu drevo veľmi dobre chrániť. „Sadrokartónové dosky sú na báze sadry, a tá v sebe viaže kryštalickú vodu, ktorá výrazne zvyšuje odolnosť voči zapáleniu či horeniu,“ vysvetľuje odborník na sadrokartónové systémy Róbert Vinca zo spoločnosti Rigips. „Často hovorím, že drevo so sadrou si pri drevostavbách veľmi dobre rozumejú. Našli sa ako veľmi dobrí partneri a vzájomne sa dopĺňajú.“


Silná dvojka


Drevo a dosky na báze sadry sú prírodné materiály, a ako také majú v drevostavbe nezastupiteľné miesto nielen z ekologického či bezpečnostného hľadiska. „Ľudia túžia po rýchlo postavenom a energeticky úspornom bývaní s pekným interiérom. V tomto im sadrokartón naozaj pomôže, keďže je to hladký materiál a dá sa s ním dizajnovo pohrať,“ hovorí Vinca. Tvárnosť sadrokartónu dovoľuje zakomponovať do interiéru viaceré dizajnové prvky, či už zabudované police, odskoky, svetelné rampy alebo iné riešenia snúbiace praktickú s estetickou funkciou. Moderné sadrokartónové dosky sú pevné a odolné voči nárazu, nepredstavujte si teda žiadne „papierové“ umakartové jadro z panelákových bytov. Naopak, svojou prítomnosťou pomáhajú spevňovať konštrukciu drevostavieb.


Stavte na odbornosť


„Myslím si, že stúpajúci trend drevostavieb je silne podporený zmenou generačného myslenia ľudí,“ uvažuje nahlas odborník. Podľa neho sú najatraktívnejšími atribútmi drevostavieb cenová a časová dostupnosť. Drevostavby si dokážu perfektne poradiť s unikajúcim teplom, a dlhodobo tak znižovať výdavky za energiu, čo je nezanedbateľné plus zvlášť u mladých rodín, ktoré obracajú každé euro. Čakanie v provizórnych priestoroch, kým bude dom hotový, tiež u drevostavieb nehrozí. „Prakticky do štvrťroka sa môžete sťahovať,“ tvrdí Vinca.


Plán bývať „vo vlastnom“ vyžaduje nielen stabilné finančné zázemie, ale aj trpezlivosť. Rodiny, ktoré sa pustia do výstavby murovaného domu, musia počítať s opakovaním škrtaním cenovej kalkulácie a posúvaním termínov, takže na konci celého procesu sa neraz z romantického sna o novom bývaní stáva nočná mora, čo stojí nervy a peniaze. V porovnaní s týmto scenárom je zmontovanie drevostavby prechádzkou ružovou záhradou. Samozrejme, za predpokladu, že jeho konštrukciu zveríme do rúk odborníkom. Vinca práve tento krok považuje za kľúčový: „Výber dobrého a overeného výrobcu drevostavieb by sme nemali podceňovať, lebo aj on už dodáva istý komplet, sadrokartónovésystémy nevynímajúc. A hoci sadrokartón vyzerá na pohľad každý rovnako, sú medzi nimi kvalitatívne rozdiely. Existujú špeciálnejšie dosky, ktoré sú stále cenovo prijateľné, pritom ponúkajú pridanú hodnotu.“


Jedným z vylepšení pre zvýšenie životného komfortu sú dosky s technológiou Activ´Air . S až 50-ročnou účinnosťou dokážu čistiť ovzdušie a znižovať hladinu formaldehydu tým, že ho rozkladajú a viažu v sebe vo forme neškodných látok. Úroveň bývania mnohokrát závisí od detailov a tento dokáže „ozdraviť“ miestnosti po celé dve generácie.


Produkty pre drevostavby nájdete na: www.rigips.sk