Pridané 17. September, 2015
Pieter Peerling a Silvia Metrens z belgickej architektonickej kancelárie Sculp IT sa chtiac-nechtiac pohybujú na hrane. V Antverpách vytvorili najužší dom v Holandsku a teraz vdýchli dušu domu s najväčšími otváracími oknami na svete. Pritom nie sú žiadnymi zberateľmi rekordov. Jednoducho vedia, ako aj z najväčšej nevýhody lokalitného programu vyťažiť maximum. Dátum / Issue date: 11.09.2015 Publikácia / Publication: Stavebníctvo a bývanie Strana / Page: 88

PREDNOSŤOU dobrého architekta je schopnosť vidieť v každom zadaní výzvu. A nielen to. Ozajstný talent spočíva v danosti pretaviť túto výzvu na skutočnosť. Z odvážnych riešení takto vznikajú pozoruhodné príklady architektonickej invencie. Na začiatku však medzi želaním klienta a výsledkom dláždia cestu stovky nezodpovedaných otázok. V prípade projektu, ktorý dostal pomenovanie LALO, začala príbeh písať mladá rodina s dvoma deťmi, ktorá vlastnila starý meštiansky dom, dokonale zapadajúci do vzornej línie starobylej časti mesta. Jeho fasáda plnila, ako sa dalo čakať, svoju historickú funkciu a vyžarovala vskutku čosi vznešene buržoázne. Prvým otáznikom teda bolo, ako sa vôbec dotknúť niečoho, čo vzbudzuje maximálny rešpekt. Architekti preto využili fakt, že dom má priečelie smerujúce do ulice a zadnú časť, ktorá je orientovaná do dvora. Mohli teda jednu časť fasády nechať zachovanú a tú druhú, ukrytú pred zrakmi ulice, pretvoriť podľa želania domácich pánov. Samotná záhrada bola totiž v centre ich záujmu. Chceli, aby bol interiér domu, predovšetkým kuchyňa, v tesnom kontakte s príjemným exteriérom a zároveň túžili po „staronovom" domove, ktorý by získal ľahký moderný nádych. K ďalším prianiam patrila aj veľká rodičovská spálňa so šatníkom, detské izby so samostatnou kúpeľňou, ale aj pracovňa s výhľadom do záhrady.


RADIKÁLNA PRESTAVBA


Slovo dalo slovo a architekti sa pustili do práce. Problémy spôsoboval najmä fakt, že prvé podlažie vytvárala takzvaná beletáž, čiže vyvýšené prízemie, a preto dom nebol priamo prepojený s úrovňou záhrady. Logickým riešením bol zásah do konštrukcie domu a popresúvanie niektorých priečok. Radikálna rekonštrukcia sa dotkla prízemia zadnej časti domu, ktoré sa znížilo na úroveň terénu, a ostatných poschodí, z ktorých vznikla otvorená galéria so svetlou výškou troch podlaží. Takto architekti zabezpečili výhľad do záhrady aj z ostatných poschodí domu. Fasádu smerujúcu do zadného dvora navrhli ako celozasklenú, aby tak do interiéru vpustili oveľa viac svetla. Na novom prízemí vznikla priestranná kuchyňa s praktickou jedálňou, sklad a garáž, na prvom poschodí starej časti domu jedáleň a obývačka, pričom pracovňu vysunuli ako zavesenú lodžiu do otvorenej galérie nad kuchyňou. Vďaka tomu získala výhľad do centra rodinného života a domácej gastronómie, ale aj do záhrady. Na druhom, treťom a štvrtom poschodí pôvodného skeletu sa napokon sústredili spálne s kúpeľňami. Nemenej dôležitým krokom bolo zachovanie, resp. renovácia historicky hodnotných prvkov, napríklad prírodného kameňa, dreveného obkladu, parketových podláh, majestátnej fasády, ale aj drobných detailov, napríklad schodiska, umývadiel či originálnych vodovodných kohútikov. Starý punc domu, i keď s primeranou prímesou moderny, zachovávajú aj dobudované kúpeľne, prepájajúce spálne v štýle „en enfilade", čiže dverami umiestnenými v jednej osi. K novým prvkom, naopak, patria podlaha a vonkajšia terasa z lešteného betónu, horné úložné skrinky v kuchyni, takisto zhotovené z betónu, a tehlové steny natreté nabielo, ktoré vytvárajú želaný kontrast voči meštianskemu charakteru stavby.


SVETOVÉ PRVENSTVO


Zasklená fasáda rozšírenej časti domu však získala jeden úplne nový zaujímavý prvok - najväčšie otváracie okná na svete. Každé z nich má šírku tri metre a výšku šesť metrov, pričom každé aj spolu s rámom váži neuveriteľné dve tony (samotné sklo má hmotnosť poldruha tony). Sklené okná, resp. dvere však možno otvoriť veľmi ľahko - doslova jedným prstom. Všetko bolo vyrobené na mieru podľa zadania architektov, pričom okenné, laserom rezané profily zhotovila švajčiarska firma ODS Jansen, izolačné sklo dodal Saint Gobain. Celá gigantická konštrukcia, hoci vo zväčšenej mierke, kopíruje tvar písmena T podobne ako staré klasické okná.
Zachováva tak historický odkaz pôvodnej stavby. „Návrh detailov obrovských okien bol najväčšou výzvou celého projektu, takisto získať dodávateľa, ktorý by sa zaručil za výsledok. Popravde, výrobca s podobným oknom nemal dovtedy žiadne skúsenosti. Hoci to vyzerá jednoducho, za riešením stojí dlhý proces navrhovania, najmä prepočtov, aby bolo vôbec možné niečo také zhotoviť," prezradil nám architekt Pieter Peerling. Keďže okno smeruje na východ, nebolo podľa jeho slov potrebné uvažovať nad špeciálnym tieniacim riešením. Vďaka tomu, že zasklenú „fasádu" možno otvoriť dokorán, získal dom aj skvelé prirodzené vetranie, ktoré funguje perfektne. Veľké otváracie okná však nie sú jediným „mobilným" prvkom tejto časti domu. Architekti totiž vyšli majiteľom v ústrety a stvorili podľa ich želania kuchyňu, z ktorej si môžu naplno vychutnávať krásu svojej záhrady. A to doslova - vďaka pohyblivému varnému ostrovu, ktorý možno v prípade potreby premiestniť až priamo k terase. „V skutočnosti sme toho neurobili veľa, ale všetko, čo sme spravili, malo obrovský vplyv na zmenu života v tomto dome," dodáva architekt.


SCULP[IT] ARCHITECTEN
Svoju antverpskú kanceláriu založili Silvia Mertens a Pieter Peerlings v roku 2007 Za krátky čas sa stihli zapísať medzi zdatných nováčikov európskej architektonickej scény. Sú známi predovšetkým vďaka svojmu najužšiemu domu v Antverpách, ktorý v roku 2008 získal Belgickú stavebnú cenu. V roku 2012 zasa realizovali najväčší „vznášajúci sa" bazén na svete, ktorý dostal názov Badboot. sculp[IT] získali uznanie najmä pre svoje nepredvídateľné, vysoko kreatívne riešenia, ktorým však nechýba rozhľad a funkčnosť. Viac informácií na stránke www.sculp.it.


NÁVRH DETAILOV OBROVSKÝCH OKIEN BOL NAJVÄČŠOU VÝZVOU CELÉHO PROJEKTU. HOCI TO VYZERÁ JEDNODUCHO, ZA RIEŠENÍM STOJÍ DLHÝ PROCES NAVRHOVANIA, NAJMÄ PREPOČTOV, ABY BOLO VÔBEC MOŽNÉ NIEČO TAKÉ ZHOTOVIŤ.


Foto popis| Keď sa obrovské francúzske okná na kuchyni otvoria dokorán, interiér sa v celej svojej výške prepojí s exteriérom.