Kvalitu už netreba hľadať pod lupou
Kvalita stavebníctva stojí na materiáloch
Kvalita celého odvetvia je závislá od kvality každej z častí, ktoré ho tvoria: od kvality materiálov, stavebných postupov a samotných projektov. Naši stavebníci sú odvážni a radi pracujú s inováciami, novými typmi materiálov a stále sa snažia prinášať nový pohľad do energeticky úspornej architektúry. Jednou z najvýnimočnejších stavieb minulého roka je z hľadiska inovácií prvý pasívny bytový dom na Slovensku – Zelené átrium. Jedným z hlavných partnerov stavby bola aj spoločnosť Isover, ktorá je jedným z najväčších slovenských výrobcov polystyrénu. „Zelené átrium je našou veľkou pýchou. Každú chvíľu čakáme na udelenie prestížneho certifikátu Leed Platinum, ktorý zároveň aj potvrdí kvalitu a udržateľnosť našich riešení,“ konštatuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. Úsporné a komfortné bývanie je hlavnou filozofiou spoločnosti, ktorá ustavične vyvíja nové, ešte úspornejšie a efektívnejšie materiály. Takým je napríklad aj sivý polystyrén alebo nová fasádna minerálna izolácia CLIMA 034. Tá dokáže nielen ušetriť náklady na vykurovanie a chladenie vďaka svojim vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam, ale napríklad pri aplikácii na 100 metrov štvorcových fasády dokáže ušetriť až tonu materiálu vďaka svojej o polovicu nižšej hmotnosti v porovnaní s doteraz používanými fasádnymi minerálnymi izoláciami. „Trnavský polystyrén je tradičným výrobkom. Má vysokú kvalitu a v porovnaní so zahraničím určite obstojí, koniec koncov je to produkt, ktorý vyvážame do susedného Rakúska úspešne už niekoľko rokov,“ vysvetľuje odborník.
Spoľahnime sa na domácu výrobu
„Rok čo rok sa snažíme prinášať čoraz kvalitnejšie materiály a zlepšovať služby pre klientov. Obrat a spätná väzba nám našepkávajú, že ideme dobrým smerom,“ hovorí Alexander Prizemin. Výroba v Trnave sa začala v roku 2003. Pôvodný podnik sa volal Šmeral a bol to tradičný trnavský strojársky závod na výrobu lisov. „Po privatizácii odkúpil časť priestorov koncern BPB, zastúpený značkou Rigips, a nainštaloval doň linky na výrobu expandovaného polystyrénu (EPS). Začiatok produkcie sa datuje približne od roku 2003. Skupinu BPB neskôr kúpil medzinárodný koncern Saint–Gobain a výrobu EPS prevzala divízia Isover, čím sme sa stali výrobcom s najširším portfóliom izolačnýchmateriálov na Slovensku,“ spomína si na začiatok trnavskej výroby marketingový riaditeľ divízie Isover.
Zelené poslanie ide do dôsledkov
Popcorn, oktabín, pena, perly, ryža, výduchy, mlyn, harfa. Hantírka, ktorú pozná každý v závode. Výroba polystyrénu nie je zložitá, rovnako ani jeho aplikácia. „Polystyrén patrí na Slovensku stále medzi najpoužívanejšie izolačné materiály. A izolácia je základným predpokladom úsporného bývania,“ konštatuje marketingový riaditeľ Isoveru.Zateplenie domov predlžuje ich životnosť a dokáže ušetriť až 40 percent nákladov na vykurovanie. Spoločnosť tiež v posledných rokoch masívne investovala do systému zberu a recyklácie prebytočného materiálu a spustila ekologickú službu zberu odrezkov stavebného polystyrénu po celom Slovensku.
„Snažíme sa meniť kultúru bývania na Slovensku a spolupracujeme s partnermi, ktorí to vidia rovnako. Veríme, že je ten správny čas prehodnotiť náš bývací hedonizmus a začať sa správať zodpovedne bez toho, aby sme museli zľavovať zo svojich nárokov,“ dodáva na záver Alexander Prizemin.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
***
”Polystyrén patrí na Slovensku stále medzi najpoužívanejšie izolačné materiály. A izolácia je základným predpokladom úsporného bývania.
Foto autor| FOTO PRAVDA: ĽUBOŠ PILC © AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ