Pridané 16. Jún, 2016
Tento rok je hlavným mottom pohľad na architektúru dvoch generácií. Dátum / Issue date: 15.06.2016 Publikácia / Publication: skolskyservis.teraz.sk

Bratislava 15. júna (TASR) - Predstavenie najnovšej tvorby mladých slovenských architektov je cieľom podujatia Noc architektúry. Fakulta architektúry STU v Bratislave sa tak vo štvrtok 16. júna premení na galériu najzaujímavejších ateliérových prác, originality a kreativity. Tento rok je hlavným mottom pohľad na architektúru dvoch generácií. TASR o tom dnes informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.


Na jednej strane sa predstaví mladá generácia domácich architektov, ktorá je považovaná za hybnú a inšpirujúcu silu pre všetkých tvorivých architektov. Novinkou bude ocenenie jednotlivých študentských projektov, tie najlepšie získajú cenu Cheddar. Okrem toho bude možné zhliadnuť aj víťazné projekty XII. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej anonymnej súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2016.


Na druhej strane sa predstaví generácia, ktorú organizátori nazvali Ikony a ktorá stojí v pozadí tých najlepších diel zo slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia. Pri tejto príležitosti premietnu prvý diel dokumentárneho cyklu s názvom Štvorec verzus Kruh. "Pripomenie skvosty slovenskej modernej architektúry od autora Ivana Matušíka, ktorý projektoval, okrem iného, obchodný dom Prior, hotel Kyjev s komplexom ministerstiev, Novú Tržnicu či rodinný dom Ellipsion," doplnila Hajdúchová.


Súčasťou Noci architektúry bude aj tento rok formát 15Minútovky, ktorý predstaví rôzne organizácie a projekty, napr. Bienále architektúry, Bratislavský okrášľovací spolok, Nadácia Cvernovka, Wooden alebo Lido Laguna - občianska iniciatíva k pláži Lido na Petržalskom brehu Dunaja. Ďalším tradičným formátom bude "Obháj sa!", ktorý ponúka študentom uvoľnenou formou možnosť presvedčiť porotu a publikum, že práve ich projekt má dobré riešenie. Atmosféru podujatia bude dopĺňať hudobný program.