Pridané 15. Marec, 2016
Chceli pre svoju rodinu moderné a zároveň útulné bývanie, prvoradé však pre nich bolo zdravé vnútorné prostredie – energeticky pasívny drevodom im poskytol všetko, čo hľadali. Dátum / Issue date: 14.03.2016 Publikácia / Publication: mojdom.zoznam.sk

Daniela a Goran si našli slnečný pozemok v tichej ulici v jednej z nových štvrtí v okolí Bratislavy a pustili sa do hľadania toho pravého projektu pre svoju rozrastajúcu sa rodinku. Priority boli jasné – ich budúci dom mal byť moderný nielen vzhľadom, ale aj použitými technológiami.


„Chceli sme čo najlepší systém kúrenia, chladenia a vetrania, zároveň však bola pre nás dôležitá rozumná cena, tak aby nám ostali financie aj na pekné zariadenie. Preto sme sa rozhodli pre typový dom, ktorý by sme si mohli mierne upraviť podľa svojich predstáv,“ sumarizuje Goran. „Pôvodne sme nehľadali vyslovene pasívny, ale tieto technológie nás oslovili,“ pokračuje.


„Nešlo pritom len o ekologické a zároveň úsporné vykurovanie, ale aj o spôsob vetrania. Manželka má totiž alergiu a v pasívnom dome máte stále čerstvý vzduch bez toho, aby sa alergény zvonka dostávali do interiéru.“ A prečo práve drevodom? „Podľa mňa je to stavebná budúcnosť,“ dopĺňa Daniela. „Boli sme si pozrieť rôzne vzorové domy a drevostavby nám pripadali veľmi príjemné. Mali sme v nich taký pocit tepla.“ {R1}


Drevohliníkové okná patria k trendom súčasnej architektúry nielen pre svoj moderný vzhľad. V kombinácii s exteriérovými žalúziami a trojsklom ponúkajú viacero výhod a špičkové tepelnotechnické parametre.


Hrúbka obvodových stien je približne 55 cm, z čoho až 50 cm tvorí tepelná izolácia – steny teda nezoberú z obytného priestoru viac, než je nevyhnutné na dosiahnutie požadovaných tepelnotechnických parametrov.


Prístavba – samostatný nízkoenergetický domček poskytuje súkromie návštevám, ktoré tu môžu pohodlne ostať aj dlhší čas.


Prečítajte si tiež:


Energeticky pasívny rodinný dom v Hodoníne mali hotový za štvrť roka


Potrebná variabilita


Vybrali si prakticky riešený, moderný pasívny dom z ponuky zvolenskej firmy ForDom – sériu vydarených typových stavieb EcoCube pre nich navrhli Marián Prejsa a Bjorn Kierulf z architektonického ateliéru Createrra, ktorí u nás patria k priekopníkom pasívnej výstavby. Pri najväčšom dome – EcoCube Max – ešte rozšírili pôvodné rozmery, mierne prispôsobili dispozíciu a upravili veľkosť okien. K dvojpodlažnému rodinnému domu pribudla aj prízemná prístavba, hosťovský domček. Ten doplnil prvotný, čistý a energeticky optimálny tvar kvádra, takže vznikla moderná priestorová kompozícia. „Moja rodina žije v zahraničí a chceli sme, aby mohli prísť aj na dlhší čas a mali u nás pohodlie a súkromie,“ vysvetľuje Goran.


Odhalené drevené trámy pôsobia príjemne teplo a zároveň moderne.


Vo vlastnej réžii. Interiér si Daniela a Goran navrhli sami. Základ si nechali vyrobiť na mieru u šikovných stolárov, celok dotvorili typovým nábytkom a doplnkami.


Ekologicky a príjemne


Príjemnú klímu v dome zabezpečuje kombinácia nízkoteplotného stenového vykurovania (rovnaký okruh slúži v lete aj na chladenie) a riadeného vetrania s rekuperáciou, teda so spätným získavaním tepla z odvádzaného vzduchu. Ekologické tepelné čerpadlo získava teplo na vykurovanie a prípravu teplej vody pomocou plošného zemného kolektora, rovnaký okruh slúži v zime aj na predhriatie vetracieho vzduchu, v lete zas ochladzuje vodu na stenové chladenie.


Vďaka kombinácii kvalitne zaizolovanej konštrukcie a špičkovej techniky sa tu na vykurovanie spotrebuje len 7 kWh na m2 za rok, čo naozaj citeľne znižuje mesačné prevádzkové náklady. Navyše, ako zdôrazňujú domáci, v dome je veľmi príjemne tak v zime, ako aj v letných horúčavách. „Treba len dodržiavať isté pravidlá, ktoré sú však celkom logické a prirodzené – napríklad v lete tieniť a nenechávať na poludnie otvorené dvere na terasu. Ale takéto správanie je normálne v každom dome, ak nechcete mať vnútri horúco,“ hovorí domáci pán a pokračuje.


„Na rozdiel od iných domov je tu však čerstvý vzduch, aj keď sú okná zatvorené, a aj po dvoch týždňoch horúčav bolo vnútri veľmi príjemne. I keď tu teplota trochu stúpla, nebolo to také dramatické ako inde,“ pochvaľuje si.


Prečítajte si tiež:


Bývanie v pasívnom dome vyjde rodinu len 660 eur ročne!


Do roka v novom


Stavať začali v marci 2014 a v novembri sa už mohli pustiť do zariaďovania. „Na interiéri sme intenzívne pracovali až do marca – bolo to naozaj náročné a trvalo to dlhšie, ako sme predpokladali,“ priznávajú manželia. Naopak, prekvapivo rýchly proces bola hrubá stavba – keď boli pripravené základy, do desiatich dní na nich stál dom. „Obvodová konštrukcia sa totiž vyrába v dielni, na stavbe sa potom jednotlivé panely a ďalšie konštrukčné prvky zmontujú,“ vysvetľuje Ľuboš Pivko, obchodný poradca zo spoločnosti ForDom.


„Potom sa celý proces výstavby domu dostane do ďalšej fázy – nasleduje dokončenie fasády, montáž inštalačnej roviny, rozvody, inštalácia techniky a povrchové úpravy. Isté veci sa nedajú urýchliť, ak má byť stavba kvalitná,“ zdôrazňuje. Pri energeticky pasívnych domoch je napríklad dôležitá nielen tepelná izolácia, ale aj tesnosť obvodových konštrukcií. Všetky spoje sa preto prelepia vzduchotesnou páskou a tesnosť sa kontroluje tzv. blower-door testom.


„V pasívnej stavbe nesmie celková výmena vzduchu pri podtlaku 50 Mpa prekročiť 0,6-násobok objemu domu za sekundu. Tento test robíme dvakrát – keď je uzatvorená hrubá stavba a po dokončení domu, pred jeho odovzdaním klientovi,“ upresňuje zástupca realizačnej firmy.


Obrazy interiéru veľmi prospeli. „Mali sme ich vybrané už dávno,“ priznáva Daniela s úsmevom.


Interiér vo vlastnej réžii


Keďže obaja majú prácu súvisiacu s dizajnom, ktorý je zároveň ich srdcovou záležitosťou, interiér si Daniela a Goran navrhli sami. „Chceli sme svetlé a čisté moderné priestory, no nemali pôsobiť chladne, ale príjemne domácky,“ hovorí ona. „Inšpirácie sme našli hlavne na svojich cestách po svete – z rôznych miest sme si priviezli prvky a nápady, ktoré sa nám páčili. Vlastne sme mali základ interiéru vymyslený skôr, než sa začal stavať dom,“ smeje sa domáca pani.


„Niektoré veci boli dokonca kúpené vopred – napríklad sedačka čakala na dokončenie domu asi rok v sklade,“ prezrádza Daniela. Vďaka programu na 3D vizualizácie si vedeli všetko presne predstaviť a do detailu navrhnúť farby, materiály aj nábytok na mieru, ktorého realizáciu potom zverili skúseným stolárom. „Trvalo to mesiace, ale stálo to za to,“ zhoduje sa dvojica.


Prečítajte si tiež:


Nízkoenergetický dom, ktorý vyvracia mýty o drevostavbách


Aj keď je dom typový, rozmery miestností či veľkosť okien prispôsobila firma požiadavkám domáceho páru.


Pôdorys prízemia


1 predsieň a schodisko 2 WC 3 technická miestnosť 4 šatník 5 obývačka 6 kuchyňa a jedáleň 7 komora


Prístavba: 8 chodba, obývačka a kuchyňa 9 kúpeľňa a WC 10 spálňa 11 sklad


Pôdorys poschodia


1 chodba 2 kúpeľňa a WC 3 kúpeľňa a WC 4 izba 1 5 izba 2 6 izba 3 7 šatník


Schéma obvodovej steny


1 sadrokartónová doska v hr. 12,5 mm


2 minerálna izolácia v hr. 60 mm


3 oceľový rošt


4 kvalitná drevoštiepková doska v hr. 15 mm


5 minerálna izolácia v hr. 360 mm


6 krabicový nosník s prerušeným tepelným mostom


7 drevovláknitá doska v hr. 15 mm, UV odolná paropriepustná fólia


8 KVH rošt a odvetraná vzduchová medzera v hr. 40 mm


9 vonkajší obklad


DOM V KOCKE


Energeticky pasívny drevodom EcoCube Max


Dvojpodlažný rodinný dom v pasívnom štandarde s nízkoenergetickou prístavbou


Realizácia: 2014


Autor: Createrra


Dodávateľ: ForDom


Úžitková plocha: 198 m2 (dom) + 62 m2 (prístavba)


Základy: oceľobetónová doska izolovaná vrstvou penového skla


Konštrukcia obvodových stien: montovaná drevostavba v pasívnom štandarde zo sendvičových panelov izolovaných minerálnou vlnou (celková hrúbka 524 mm, U = 0,09 W/ m2 . K)


Tepelná izolácia obvodových stien: minerálna izolácia Isover v dvoch vrstvách, v celkovej hrúbke 420 mm


Strecha: plochá so štrkovým lôžkom, minerálna izolácia Isover, spádová Styrodur (celková hrúbka 600 mm), konštrukcia z drevených priehradových nosníkov


Okná: drevohliníkové s trojsklom a vonkajšími žalúziami, Smartwin, Hoblina


Vykurovanie a ohrev vody: tepelné čerpadlo zem/voda SmartHUB, 300 l zásobník OPV


Riadené vetranie: vetracia jednotka s rekuperáciou tepla a ohrevom vzduchu SmartVENT


Potreba tepla na vykurovanie: 7 kWh/m2. a


TEXT Erika Kuhnová


FOTO Dano Veselský


ZDROJ časopis Môj dom 2/2016