Pridané 3. November, 2015
Zateplenie rodinného domu je dnes výhodnejšie, ako kedykoľvek predtým. Prispejú k tomu dotácie – na zateplenie a celkovú obnovu rodinného domu štát prispeje sumou vo výške 6500 eur. Peniaze začne vyplácať Ministerstvo výstavby od januára 2016, na dotácie však máte nárok, aj keď ste zateplili v tomto roku. Dátum / Issue date: 02.11.2015 Publikácia / Publication: pluska.sk

Úspora na druhú


Štát plánuje na dotácie na zateplenie v budúcnom roku minúť spolu približne 30 miliónov eur. Podpora je určená na obnovu rodinných domov najmä na vidieku, preto sú aj podmienky stanovené tak, aby sa o ňu neuchádzali majitelia obrovských víl. „Dotácie budú mať veľký význam pre úsporu obyvateľov Slovenska. Neusporia totiž len jednorazovo pri investícii. Ak si dajú záležať na kvalitnej izolácii, v budúcnosti môžu ušetriť viac ako 50 percent nákladov na vykurovanie,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover.


Kto má nárok na dotácie:


rodinné domy
obývané viac ako 10 rokov
jednopodlažné do 150 m2
dvojpodlažné do 250 m


Podmienky dotácie


Výška dotácie podľa zverejnených informácií nesmie prekročiť 30 percent z celkovej sumy uhradených nákladov a peniaze dostanete do troch mesiacov (90 dní) od ukončenia projektu. Príspevok sa skladá z troch častí:


5 000 eur môžete získať, ak dosiahnete najvyššie možné tepelnoizolačné schopnosti jednotlivých konštrukcií domu
1 000 eur získate, ak dosiahnete čo najnižšiu možnú náročnosť vykurovania
500 eur získate, ak si necháte vypracovať energetické hodnotenie domu a certifikát


Čím zatepliť?


Jedným z kľúčových momentov pri plánovaní zateplenia je výber materiálu. „Výber samozrejme závisí od tepelnotechnického posúdenia budovy. Rozhodnutie by ste však nemali robiť na základe ceny, ale na základe odporúčaní odborníkov,“ hovorí Vladimír Balent. Pri žiadaní dotácie je tiež veľmi podstatné, aby ste vyberali certifikovaný materiál a jeho aplikáciu zverili do rúk firme s licenciou. Ak tak neurobíte, strácate nárok na dotáciu. „Je veľmi podstatné voliť certifikované riešenia. Nekvalitný materiál a jeho chybná aplikácia vám totiž nielen nepomôže ušetriť na vykurovaní, ale môže stavbe aj uškodiť,“ dodáva odborník zo spoločnosti Isover.
Čo sa konkrétneho typu materiálu, jeho typ a hrúbka záleží od stavu stavby a rozpočtu investora. „Najbežnejším materiálom na zateplenie fasád je polystyrén (EPS). Niet sa čomu čudovať, ide o materiál s najlepším pomerom cena/výkon. Polystyrén má výnimočné tepelnotechnické vlastnosti, je ľahký, takže nezaťažuje konštrukciu a mimoriadne jednoducho sa s ním manipuluje,“ vymenúva výhody materiálu odborník. Na zateplenie šikmej strechy je zasa najvhodnejším materiálom sklená vlna. „Keďže cieľom je dosiahnuť kvalitné a trvácne zateplenie, potrebujeme kvalitný materiál s vlastnosťami, ktoré sú vhodné pre špecifické prostredie šikmých striech. Sklená vlna je ideálna. Je pružná, takže výborne „sadne“ medzi krokvy. Má výnimočné tepelnotechnické vlastnosti a ľahko sa s ňou manipuluje,“ vysvetľuje odborník.


Skontrolujte hrúbku izolácie


Nad opätovným zateplením sa oplatí premýšľať aj vtedy, ak ste svoj dom zateplili dávnejšie. Nejde samozrejme o životnosť zatepľovacích materiálov – tá je často dlhšia ako životnosť samotného domu. Problémom však môže byť nedostatočná hrúbka. Ak ste však zatepľovali pred viac ako 10 rokmi, pravdepodobne máte dom zaizolovaný oveľa tenšou vrstvou, než je potrebné. Kým súčasný štandard izolácie fasády je 5 až 12 centimetrov, nová norma hovorí o 14 až 18 cm. „Nová norma vstúpi do platnosti v januári 2016 a do roku 2020 budú normy vyžadovať izoláciu ešte hrubšiu,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover. „Ak ste teda doteraz nadzatepľovaním doteraz mávali rukou s tým, že to už predsa máte za sebou, overte si, či vaše zateplenie vyhovuje súčasným štandardom,“ dodáva. To isté samozrejme platí aj pri novostavbách – zateplenie nového domu je nevyhnutné nielen kvôli predpisom. Len kvalitnou a dostatočne hrubou izoláciou dosiahnete komfort a úsporu nákladov.


www.isover-eshop.sk


www.isover.sk