Pridané 14. September, 2016
Kvalitné zateplenie domu vám pomôže ušetriť až 40 percent nákladov na vykurovanie. Úlohou izolácie je zadržať vnútri domu teplotu, ktorá prináša jeho obyvateľom pohodlie a úsporu. Zateplenie nie je veda, má však jasné zásady. Dátum / Issue date: 14.09.2016 Publikácia / Publication: Pravda Strana / Page: 30 Náklad / Circulation: 72347

Tu sú tri najdôležitejšie:


Pripravte dom vopred


Zateplenie samo osebe nie je zložité, má však jasné pravidlá. Jedným z nich je, že ak zanedbáte prípravu domu, budete to ľutovať. Predtým, než začnete so samotným zatepľovaním, si dajte záležať na tom, aby ste opravili všetko, čo sa dá. Vymeňte staré alebo nekvalitné dvere a okná, systémové poruchy domu (napríklad praskliny či diery vo fasáde) opravte a odstráňte. Ak máte problém s vlhkosťou stien, vlhnutím od základov, čo zatekaním strechy, určite tieto problémy vyriešte predtým, ako začnete zatepľovať. „Vlhké steny rozhodne nezatepľujte. Vlhkej stavbe dajte jej čas, aby poriadne vyschla. Urýchľovanie stavebných procesov či neriešenie podstatných problémov je jedným z najčastejších dôvodov nekvalitného zateplenia,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover.


S výberom materiálu si nechajte poradiť od odborníkov


Najčastejšie používaným materiálom je polystyrén.
Výhodou je jeho cena, preferuje sa však napríklad aj na miestach, ktoré budú zaťažené, napríklad podlahy, stropy či strechy. V prospech sklenej či kamennej vlny zasa hovoria výborné akustické a tepelnoizolačné vlastnosti. Vlna je nehorľavá a ekologickejšia, keďže ide o prírodný materiál. Jej výhody sa však odrážajú na cene. „Ideálne je sledovať aj novinky na trhu, každý rok pribudne v portfóliách firiem inovatívny materiál, ktorý
môže predstavovať ideálne riešenie pre vašu stavbu či rekonštrukciu,“ konštatuje Alexander Prizemin. „Isover napríklad tento rok uviedol na trh izolačnú dosku z minerálnej vlny CLIMA 034, ktorá má vďaka inovatívnej výrobnej technológii o polovicu nižšiu hmotnosť, ako bežné minerálne izolácie tejto kategórie.
To znamená, že pri zateplení fasády vo veľkosti 100 štvorcových metrov, ušetríte použitím tejto izolácie viac ako 1 100 kilogramov materiálu,“ dodáva marketingový riaditeľ spoločnosti Isover.


Nezabudnite, že hrúbku zateplenia určuje tepelnotechnická norma


Od januára 2016 platí odporúčanie novej normy STN 730540, ktoré sa týka zateplenia každej časti domu. Sprísňuje požiadavky na hrúbku zateplenia. Určuje nové odporúčané hodnoty, ktoré by sme mali dosiahnuť už teraz a cieľové hodnoty, ktoré budú kľúčové pri energetickej úspore v najbližšej budúcnosti.
„Ak chcete dosiahnuť čo najväčšiu úsporu, mali by ste siahnuť po materiáli s čo najnižšou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti (lambda – ë).


Foto autor| ILUSTRAČNÉ FOTO: SHUTTERSTOCK, INFOGRAFIKA: PRAVDA/M. BRAUNSTEINER