Chyby v zatepľovaní

Napísali o nás pridané 12. novembra, 2015

Niektoré drobné poruchy sa dajú odstrániť, pri ohrození stability však musí celá fasáda dolu. Dátum / Issue date: 12.11.2015 Publikácia / Publication: Banskobystrické ECHO Strana / Page: 5 Náklad / Circulation: 40000

Zatepľovanie je dnes takmer na každodennom poriadku. Spočiatku krásne fasády však vždy nezostávajú bez chýb.
K tým najčastejším podľa odborníkov patria nedodržanie predpísaných postupov či používanie nesprávnych častí zatepľovacieho systému. A tiež nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie a zlé riešenie kritických detailov.
Nik potom nie je spokojný. V prípade bytoviek sa množia podozrenia na korupciu správcu či domovníka. Dôvodov býva celý rad - od šetrenia na nesprávnom mieste až po výber zlej firmy. Pri rodinných domoch to zasa býva neodborne vedená svojpomoc. „Väčšina stavebníkov má snahu si spraviť zateplenie svojpomocne a odborníka si volá na nanesenie konečnej fasádnej omietky - nech to vyzerá, keď to vidia aj susedia," vraví Marián Gregorička zo stavebnej firmy GIT.


Čo s tým


Opravy sú náročné. Niečo sa dá podľa Alexandra Prizemina z Isoveru zvládnuť lokálne. No môže sa stať, že sa všetko bude musieť strhnúť a spraviť nanovo, čo znásobí pôvodnú investíciu.
„Všetky chyby zateplenia, ktoré spôsobujú jeho nestabilitu a môžu ohroziť okolie zatepleného domu, je nutné strhnúť," hovorí Prizemin.
Najčastejšie vznikajú pre nesprávne použitie materiálu alebo pri lepení a kotvení izolantu.


Efektívnejšie novinky


Polystyrén a kamenná vlna sú čoraz viac obľúbenými materiálmi. Keďže sa však neustále zvyšujú nároky na účinnosť zateplenia, začínajú sa využívať aj novinky a účinnejšie izolácie.
Čoraz populárnejší je sivý polystyrén, ktorý pridaním uhlíkových nanočastíc získal o viac ako 20 percent lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní so štandardným, bielym fasádnym polystyrénom. Novinkou je tiež sendvičový izolant, zložený so sivého polystyrénu, ktorý je chránený vrstvou z kamennej vlny.
Táto kombinácia využíva najlepšie vlastnosti oboch izolantov - tepelnoizolačnú schopnosť sivého polystyrénu a zvýšenú požiarnu odolnosť kamennej vlny.


Foto popis| Fasády dostávajú novú tvár, meniaju rodinné domy i paneláky.
Foto autor| ILUSTRAČNÉ FOTO: JÄN KROŠLÄK

Saint-Gobain

Viete že...

Zaujímavé fakty a informácie zo sveta Saint-Gobain

Viete, že ISOVER vyrába ekologicky?

ISOVER na Slovensku vyrába expandovaný polystyrén a ten sa predáva v rámci distribučnej siete stavebnín na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tam ale ich spolupráca nekončí. So svojimi obchodnými partnermi naďalej komunikuje a sleduje, kde sú výrobky z EPS namontované. Všetok nespotrebovaný polystyrén naspäť zbierame a vďaka modernej technológii z neho vyrábame iné výrobky, alebo zapracovávame späť do výroby EPS. ISOVER má za cieľ vyzbierať viac nespotrebovaného polystyrénu ako vznikne pri realizácii stavieb z jeho výrobkov.