Pridané 19. November, 2015
Zateplenie fasády je dnes už samozrejmosťou, nezabudnite však aj na ostatné časti domu. Svoju ochrannú vrstvu by mala určite dostať aj strecha, ktorá predstavuje kritický priestor z hľadiska tepelných únikov. Najideálnejším materiálom na zateplenie šikmej strechy je sklená vlna. Dajte si však pozor na jej kvalitu a hrúbku, inak neušetríte. Dátum / Issue date: 18.11.2015 Publikácia / Publication: pluska.sk

Správna izolácia stlačí náklady na vykurovanie na polovicu


Ak chcete usporiť náklady na vykurovanie, máte viacero možností. Namiesto vrstvenia oblečenia by ste však mali investovať do vrstiev izolácie na svoj dome. Ak staviate nový dom, ideálne je zatepliť všetky jeho časti hneď na začiatku. V prípade rekonštrukcie si dajte pozor na to, aby bola konštrukcia stavby pre zateplením opravená a bez závad. Pri zateplení strechy si dajte pozor na to, aby bola opravená a nezatekala. Ideálnym materiálom je v prípade tohto druhu strechy sklená vlna . Má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a dokáže sa perfektne prispôsobiť priestoru medzi krokvami a dokonale ho vyplniť. Komprimované balenie navyše umožňuje ľahký prevoz materiálu: v jednej dodávke si môžete ľahko doviezť zatepleniena celú strechu.


Kvalitná sklená vlna sa neprehýba


„Kvalitná sklená vlna, ako napríkad ISOVER UNIROL PROFI , je pevná a neprehýba sa. To znamená, že po jej aplikácii medzi krokvy nie je potrebné ju dodatočne istiť,“ vysvetľuje Vladimír Balent, odborník na pasívne a nízkoenergetické domy zo spoločnosti ISOVER. Lacné a nekvalitnejšie materiály je však dobré zaistiť šnúrami či drôtom, aby nevypadli. Je tiež veľmi podstatné izoláciu vtesnať medzi krokvy jemne, aby sme ju zbytočne nestlačili.


Pri výbere materiálu nezabúdajte na to, že okrem tovaru, ktorý by vám mal slúžiť celý život, si kupujete aj poradenstvo, skúsenosti a kvalitný servis firmy. „Naša spoločnosť má k dispozícii najväčšiu sieť odborno-technických poradcov a pravidelne školených distribučných partnerov, ktorí sú v prípade potreby schopní poradiť aj priamo na stavbe,“ hovorí Vladimír Balent.


Eko vo všetkých smeroch


Sklená vlna má okrem tepelnoizolačnej aj vynikajúcu akustickoizolačnú funkciu – izoluje dom od ruchov z vonku. Je mimoriadne vhodná na zatepľovanie drevodomov . Pre šikmé strechy sa hodí najmä preto, že sa mimoriadne ľahko aplikuje medzi strešné krokvy. „Postup pri zateplení šikmej strechy je jednoduchý: bal izolácie je potrebné pozdĺžne rozrezať. Po rozbalení by kvalitná sklená vlna mala nadobudnúť deklarovanú hrúbku približne do 1 minúty, bez natriasania,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover. Ak sa vlna nafukuje dlhšie, alebo nedosahuje určenú hrúbku, ide o nekvalitný materiál.


Ak chcete získať dotácie, zateplenie zverte odborníkom


Podrobné informácie o štátnych dotáciách pre zateplenie rodinných domov nájdete na stránke Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja: http://www.zatepluj.sk/. Maximálna výška dotácií je 6500 eur, získať ju však môžete len vtedy, ak zveríte zateplenie domu licencovaným spoločnostiam a použijete certifikované materiály. „Ak sa chystáte zatepliť svoj dom, určite sa obráťte na odborníka. Len ten dokáže zhodnotiť celkový tepelnotechnický stav budovy a poradí vám, aké riešenie je pre vás ideálne,“ hovorí Vladimír Balent zo spoločnosti Isover.


www.isover.sk
www.isover-eshop.sk