Nivy Tower mení vzhľad ako chameleón

Nivy Tower mení vzhľad ako chameleón

Nivy Tower s výškou 125 metrov a 29 poschodiami je najvyššou budovou v Bratislave. Nie je síce ešte dokončená, ale už stojí. Jej sklenená fasáda má plochu 19-tisíc štvorcových metrov. Poskytuje účinnú ochranu nielen pred slnečným svitom a žiarom, ale ponúka až dve rozličné tváre, čo z nej robí unikátnu dominantu metropoly Slovenska.

Dizajn Nivy Tower navrhla britská kancelária Benoy Architects v spolupráci so slovenským architektonickým štúdiom Siebert+Talaš. Ako prvá budova na Slovensku ašpiruje na získanie certifikáovy udržateľnej výstavby BREEAM a WELL. Nemalú zásluhu na tom má aj sklenený obvodový plášť, ktorý do interiéru prepúšťa dostatok denného svetla, no na druhej strane sa vyznačuje vysokým tepelným odporom, takže v lete prepúšťa do budovy len minimum tepla a naopak v zime teplo udržuje vo vnútri.

„Architekti si pre nás pripravili naozaj tvrdý oriešok,“ hovorí Pavel Nečas, projektový manažér zo spoločnosti Saint-Gobain Building Glass, ktorý mal na starosti špecifikáciu skiel na obvodový plášť Nivy Tower. „Požadovali od nás, aby fasáda pozostávala z dvoch vizuálne odlišných častí, no zároveň chceli, aby oba druhy presklenia mali takmer identické hodnoty prestupu svetla a tepla, čo je z technického hľadiska pomerne komplikované, keďže výrobcovia majú v ponuke väčšinou len jeden farebný typ skla pre určité parametre.“

Investor HB Reavis trval na tom, aby sklenená fasáda tvorená izolačným trojsklom prepúšťala minimálne 60 percent svetla a maximálne 33 percent tepelnej energie zo slnka a aby sa pohľadová reflexia, čiže úroveň zrkadlenia fasády, pohybovala od 13 do 26 percent, čo je pomerne veľký rozsah. Navrhnúť kombináciu skiel, ktoré sú vizuálne takto odlišné a zároveň parametrovo rovnaké, bola ťažká úloha. Ako dodáva Pavel Nečas, napokon sa im to podarilo, ale bolo to na hranici súčasných technologických možností.

 

Nanoskopické vrstvy

Inú farebnosť skiel výrobca dosiahol použitím rozdielnej kombinácie pokovenia. Pre fasádu Nivy Tower boli vybrané izolačné trojsklá Climatop Cool-Lite a Climatop Cool-Lite Extreme, na ktoré bolo aplikované nízkoemisívne pokovenie novej generácie Eclaz One. Táto unikátna technológia vyvinutá spoločnosťou Saint-Gobain umožňuje naniesť na sklo špeciálne vrstvy, ktoré prepúšťajú maximum denného svetla, dosahujú vysoké energetické zisky a umožňujú variovať farebný odtieň. Práve kombináciou rôznych vrstiev bolo možné dosiahnuť požadované parametre skiel.

Pokovenie pozostáva asi z dvadsiatich rôznych vrstiev kovov, kovových a nekovových oxidov a nitridov, ktorých hrúbka sa pohybuje v nanometroch. Špecifické zafarbenie sklám prepožičiavajú vrstvy striebra, ktoré zároveň vytvárajú aj zrkadlenie. V prípade Nivy Tower sa podarilo dosiahnuť 7-percentný rozdiel v pohľadovej reflexii, takže jedna časť fasády sa javí neutrálnejšia a druhá reflexnejšia. Sklá majú mierne zelenkavý až modrastý odtieň, pritom dosahujú identické technické parametre, ako požadoval investor. 

 

Nepotrebuje zábradlie

Pri stavbách so sklenenou fasádou je potrebné vyriešiť aj zladenie priehľadných a nepriehľadných častí, ktoré zakrývajú boky stropných dosiek. „V prípade Nivy Tower mal architekt požiadavku, aby bol parapet v niektorých častiach nenápadný a v iných naopak zvýraznený. Na obvodovom plášti tak vznikli špecifické prerušované pruhy, ktoré zvyšujú celkovú dynamiku výzoru objektu. Požadovaný rozdiel sme docielili použitím odlišnej farebnej potlače v skladbe skla,“ vysvetľuje Pavel Nečas.

Na prekrytie parapetnej dosky postačovalo izolačné dvojsklo, keďže za ním sa nachádza minerálna vlna. Priehľadné časti, na ktoré sa nedajú aplikovať iné tepelno-izolačné materiály, tvorí trojsklo, pričom z vnútornej strany bolo použité vrstvené sklo s protihlukovou a bezpečnostnou fóliou, ktorá bráni rozbitiu skla a vypadnutiu ľudí z budovy. Z interiéru možno pristupovať až k samotnej fasáde, keďže sklo je dostatočne pevné a nepotrebuje zvnútra zábradlie.

 

Hra svetla a skiel

„Takúto skladbu výzoru, priepustnosti svetla, solárneho faktoru a ďalších technických parametrov dokážu poskytnúť skutočne len tie najlepšie stavebné sklá, ktoré sú dnes dostupné na trhu. Vymyslieť navyše ešte aj dve rôzne farebné kombinácie takýchto skiel, nám dalo naozaj zabrať,“ priznáva špecialista spoločnosti Saint-Gobain Building Glass. Pri navrhovaní obvodového plášťa najvyššej budovy Bratislavy sa spojili exaktné dáta s umeleckým stvárnením. Využil sa pri tom nástroj na vizualizáciu sklenených fasád Glass Pro.

Glass Pro je digitálna aplikácia pre realistické zobrazenie rôznych typov skla v rozdielnych svetelných podmienkach. Spolu so službou Glass Pro Live, ktorá slúži na realistické renderovanie fasád, umožňuje zobraziť vybrané sklo na demonštračnej budove. Nebolo treba vyrábať veľké počty atypických vzoriek, než sa investor definitívne rozhodne. Ten aj bez toho získal objektívnu predstavu, ako bude budova po dokončení vyzerať. Reálne vzorky na konečné odsúhlasenie mu výrobca predložil až vo finálnej fáze, čím sa ušetrilo množstvo času i nákladov.

„Je za tým celá veda,“ zdôrazňuje Pavel Nečas. „Rozhodne nešlo o vizualizáciu len pre nejaké krásno. Správanie a vlastnosti skiel sme zmerali spektrometrom, získané dáta sme následne preniesli do počítačového modelu, takže výsledný obraz poskytol skutočne realistický pohľad na budovu. Investor tak videl už vo fáze, keď sa ešte ani nekoplo do zeme, ako bude nová dominanta vyzerať za slnečného počasia i pri zatiahnutej oblohe. Zároveň mal istotu, že fasáda bude mať požadované parametre a jej časti budú vizuálne odlišné.“

Nivy Tower mení vzhľad ako chameleón
Nivy Tower mení vzhľad ako chameleón