Nejde len o to nenechať sa rušiť nepríjemnými zvukmi, ktorým sa chceme vyhnúť. Vďaka akustickému riešeniu v multikomfortnej budove lepšie počujete hudbu a aj úplne obyčajný rozhovor. Aké zvuky sú vám najnepríjemnejšie? Doprava na ulici pod vašimi oknami, štekajúci pes od susedov, deti pobehujúce po dome, zvuk práčky a umývačky, rozhovor kolegov v kancelárii? Doma aj v práci sa každý deň stretávame s množstvom nepríjemných zvukov. A väčšina ľudí vníma hluk ako nepríjemnú vec, s ktorou nemožno nič robiť. Pritom existuje veľa spôsobov ako akustiku interiéru vylepšiť tak, aby sme sa cítili príjemne a nič nás nerušilo. A zďaleka nejde len o nižšie decibely.

Ako na tiché bývanie?

Správne naprojektovaný multikomfortný dom ponúka zvukovú nepriezvučnosť stien a stropov oveľa viac, ako sú bežné štandardy. Bežne dosahuje o 5 dB menej, niekedy ale aj o 10 dB - pre predstavu, hluk v miestnosti sa zníži na polovicu.

 • Akustická plávajúca podlaha
  Akustické podložky musia byť minimálne 10 mm hrubé. Výborne funguje minerálna izolácia alebo tzv. elastifikovaný polystyren. Pri oddlení betonovej vrsty akustickej podlahy od zvislých stien by sme nemali zabudnúť na pásky. Bez nich nebude podlaha 100 % tlmiť hluk.
 • Odhlučnené steny 
  U obvodových stien a vnútorných priečok nemusí byť vždy najdôležitejší materiál, z ktorého je stena vyrobená. Podstatnejšia je vnútorná výplň priečok, ktorá izoluje tepelne aj akusticky. Ideálna výplň je napríklad mäkká minerálna vlna.  
 • Akustické dosky
  Akustické systémové riešenia Rigips môžete namontovať ako priečky, podhľady alebo predsteny. Skvelé je, že sa dajú ľahko použiť aj pri rekonštrukciách, a to aj len napríklad v niektorých miestnostiach. Okrem toho, že tlmia zvuk, sú aj odolné voči požiaru.
 • Okná a dvere
  Najslabších článkom z hľadiska vnútorného hluku sú otvory v budove, teda okná a dvere. Ak má okno vzduchovú nepriezvučnosť 35dB a stena 52dB, výsledná hodnota je v rozpätí 35–36 dB. Zmenou okien z  z 35 na 40 dB tak dokážete zlepšiť akustiku celej fasády.

Aké riešenia Saint-Gobain ponúka?

Absolútnou hviezdou v protihlukovom riešení interiérov je divízia Ecophon, ktorá ponúka desiatky riešení pre všetky typy stavieb. V moderných stavbách sú často využívané tvrdé materiály, ako napríklad sklo, betón, keramické obklady atď. Kvôli tomu však v miestnostiach vznikajú nepríjemné odrazy zvuku - ozveny, ktoré ale možno jednoducho vyriešiť zvukovo-pohltivými materiálmi Ecophon. Ideálnym riešením do priestorov tohto typu sú voľne závesné akustické prvky, stenové panely, podhľady alebo paravány. Väčšinu riešení dodáva Ecophon v širokej škále farieb a tvarov.

 

Ponuku podhľadov nájdete v divízii Rigips, ktorá vyrába a dodáva závesné podhľady, ktoré slúžia najmä k zvýšeniu požiarnej odolnosti nosnej stropnej konštrukcie, tepelno-izolačných vlastností stropu, ale tiež zlepšeniu akustiky. Pomocou podhľadov z flexibilných dosiek sa dajú jednoducho upraviť komplikované plochy či zvlnené klenby. Nemalou mierou tiež prispievajú k akustickej pohode v interiéri a vytvárajú originálny dizajn. Rigips ďalej dodáva modré sadrokartónové dosky, ktoré sú určené pre zvukovú izoláciu stien a stropov. 

 

ISOVER ponúka riešenia pre zlepšenie akustiky podláh, ako sú kročeové dosky z čadičových i sklených vláken, ale aj elastifikovaný polystyrén. Ďalším riešením sú suché podlahy zo sadrokartónových alebo sadrovláknitých dosiek RIGIPS, ktoré zjednodušia, urýchlia a v celkových nákladoch i zlacnia prevedenie podlahovej konštrukcie. Vynikajú výbornými tepelnými a akustickými vlastnosťami pri minimálnej konštrukčnej výške podlahy. 

 

Vhodným riešením pre interiér aj exteriér ponúka Glassolutions. Hluk tlmiace, interiérové bezpečnostné vrstvené sklo. Pri hrúbke 40mm zaručuje nepriezvučnosť Rw= 38 dB a navyše odolnosť proti násilnému vniknutiu P2A. Ďalej tiež zvukové izolačné vrstvené sklo s bezpečnostnou charakteristikou, zložené z dvoch alebo viacerých vrstiev skla spojených akustickou fóliou. Umožňuje výrazne znížiť prechod hluku v interiéri medzi kanceláriami alebo v izolačnom skle obmedziť akustickú záťaž z exteriéru (v blízkosti diaľnic alebo hlučných ulíc). 

 

Pre elimináciu hluku z vonkajšieho prostredia je samozrejme vhodná i štandardná izolácia fasád ISOVER alebo Weber, ktoré primárne riešia tepelnú izoláciu budov. Ďalším použitím minerálnych dosiek Isover je v podhľadoch, kde výrazne zvyšujú ich celkové akustické účinky.