OD ZRKADLOVEJ SÁLY AŽ PO DOBYTIE VESMÍRU: VIAC AKO 350 ROKOV INOVÁCIÍ

SAINT-GOBAIN ZAVÁDZA NOVÝ PLÁN TRANSFORMÁCIE

SAINT-GOBAIN ZAVÁDZA NOVÝ PLÁN TRANSFORMÁCIE

Saint-Gobain má veľa silných stránok, medzi ktoré patria rozsiahle trhy, silnej priemyselnej schopnosti a inovačnej kapacity, portfólio riešení prispôsobených aktuálnym trendom a vysoká odbornosť a záväzok zamestnancov na celom svete.

Ako môžeme tieto výhody naplno využiť, aby sme zvýšili našu konkurencieschopnosť a naštartovali tak rast? Táto otázka sa stala základnou výzvou nového plánu transformácie.

Plán je založený na 2 základných pilieroch: 

Činorodé riadenie nášho portfólia produktov a riešení, ktoré ponúkame, pre vytvorenie ešte väčšie hodnoty.
Nová trhovo orientovaná organizácia, ktorá je jednoduchšia, zahŕňa digitálne riešenie na všetkých úrovniach a približuje nás k našim zákazníkom.

Táto organizácia je založená na 2 princípoch: 

Pre lokálne jednotky, ktoré sa zaoberajú stavebnými materiálmi (sadrokartón, izolácia, omietky, sklo pre architektúru a pod.), usilujeme o prístup orientovaný na jednotlivé krajiny koordinované 4 operačnými regiónmi.
Pre globálne jednotky (automobilové sklo a vysoko výkonné materiály) prijímame organizáciu pod názvom High Performance Solutions (HPS).


Získame okamžité výhody pre našich zákazníkov, a to vďaka širšej a integrovanejšej ponuke. Pre zamestnancov to znamená kratšie a efektívnejšie rozhodovacie kanály, ktoré sú jednoduchšie a podporujú väčšiu zodpovednosť.

Tento plán transformácie by mal tiež zvýšiť prevádzkovú maržu o 1% do roku 2021, vrátane dodatočných úspor 250 miliónov EUR ročne.

Zavedením tohto plánu bol poverený Benoit Bazin, Chief Operating Officer, ktorého na pozíciu menoval Board of Directors na návrh Pierre-André de Chalendar.

November
2018
Skupina Saint-Gobain predstavuje nové logo!

Skupina Saint-Gobain predstavuje nové logo!

Na svojom výročnom valnom zhromaždení dňa 2. júna predstavila spoločnosť Saint-Gobain upravenú podobu svojho loga. Nového vzhľadu sa dočkal symbol mostu, ktorý reprezentuje Skupinu už viac ako 40 rokov. Pulzujúca silueta loga poukazuje na skutočnosť, že Skupina stojí za vznikom nespočetných miest na bývanie a žitie po celom svete. Teplé a svetlé farby boli zvolené k naviazaniu emotívnejšieho spojenia so zákazníkmi a koncovými užívateľmi.

Jún
2016
Oslava 350. výročia vzniku Saint-Gobain

Oslava 350. výročia vzniku Saint-Gobain

V roku 2015 oslavuje Skupina 350 rokov svojej existencie! A stále existuje mnoho dôvodov, prečo naďalej veriť v jej budúcnosť. Saint-Gobain je dnes vďaka svojim zamestnancom a schopnosti neustále inovovať svetovým lídrom na trhoch habitat a v oblasti stavebníctva. Navrhuje, vyrába a distribuuje vysoko výkonné stavebné materiály, ktoré poskytujú inovatívne riešenia výziev rastu, energetickej efektivity a ochrany životného prostredia. Obrat skupiny ročne dosahuje 42 miliárd eur. Saint-Gobain pôsobí v 64 krajinách a má takmer 190 tisíc zamestnancov. 

Október
2015
21. STOROČIE

21. STOROČIE

Saint-Gobain presmerovala svoju stratégiu na udržateľný habitat a i naďalej zásobuje mnoho priemyslových trhov. Skupina sa stabilne rozrastá do ďalších krajín. V Európe zaznamenala významné prírastky čo do rozšírenia distribúcie stavebných materiálov.

 

2000 +

Akvizície nových značiek distribuujúcich stavebné materiály: Meyer (Jewson a Graham) vo Veľkej Británii; Raab Karcher v Nemecku, Holandsku a východnej Európe; Telhanorte v Brazílii; Dahl vo Švédsku; a Optimera v Nórsku.

 

2005

Saint-Gobain uspela vo svojej snahe prevziať spoločnosť British Plaster Board (sadra a sadrokartón).

 

2007

Stratégia Skupiny sa presmerovala na habitat, čiže udržateľné bývanie.

Akvizícia Maxitu (priemyslovej malty).

 

2008

Založenie Iniciatívy Nadácia Saint-Gobain (Saint-Gobain Initiatives Foundation)

 

2011

Otvorenie Domolabu vo francúzskom Aubervilliers. Domolab je futuristické centrum pre architektov, designérov a inžinierov, ktorí si tu môžu otestovať komfort, ktorý im poskytujú materiály Saint-Gobain určené pre habitat.

 

2011

Saint-Gobain slávnostne predstavila svoj prvý multikomfortný dom s pozitívnou energiou (produkuje viac energie než spotrebuje) vo Francúzskom Beaucouzé, neďaleko Angers (vo Francúzsku).


2012

Saint-Gobain prevzala britskú distribučnú značku Build Center a francúzsku značku Brossette. Následne v roku 2014 Saint-Gobain predala svoju firmu na výrobu baliacich materiálov (fľaše a poháre) do Spojených Štátov. 

 

2015

190 000 zmestnancov spoločnosti Saint-Gobain, pracujúcich v 64 krajinách sveta, oslavuje 350. výročie svojej existencie.

2000-2015
Distribúcia výrobkov pre stavebníctvo a sadrokartónové dosky
Saint-Gobain na Slovensku

Saint-Gobain na Slovensku

Na Slovensku pôsobí skupina Saint-Gobain už od roku 1995. Aktuálne do nej patrí 1 spoločnosť spravujúca 4 výrobné závody, 7 značiek a cca 400 zamestnancov. Realizuje obrat takmer 70 mil. Eur. 

1996 

akvizícia Weber 

2001 

akvizícia Isover 

2003

Nový sklad Isoveru v Bratislave 

2003

Výstavba závodu Rigips na polystyrén v Trnave 

2005

Akvizícia BPB (ku ktorej prislúchal Rigips Slovakia, s.r.o.) celosvetovým koncernom Saint-Gobain 

2005

Nitrasklo - Výroba kaleného skla SGG Securit 

2008

Vznik Saint-Gobain Construction Products,s.r.o. a jeho 4 divízií Weber, Isover, Pam a Rigips 

2009

Expandovaný polystyrén Rigips zahrnutý do Isover produktového portfólia 

2009

zlúčenie spoločností SODAMCO a Saint-Gobain Weber 

2012

Saint-Gobain sa stáva 100% akcionárom Nitraskla 

2012

akvizícia Glassolutions Nitrasklo 2012

2012

Vznik novej značky GLASS gallery

2017

 Vstup divízie Sekurit na slovenský trh

 

 

1995
Saint-Gobain v Slovenskej republike
2. polovica 20. STOROČIA

2. polovica 20. STOROČIA

Šesťdesiate a sedemdesiate roky dvadsiateho storočia priniesli ďalekosiahle zmeny vo francúzskej spoločnosti, ktoré pochopiteľne zasiahli i rad obchodných odvetví. Veľké priemyslové podniky sa snažili dosiahnuť na kritické masy, ktoré by im umožnili prežiť v období "novej ekonomickej studenej vojny". 

1965

Prvá výroba plaveného skla (za využitia novej technológie vyvinutej konkurenčnou firmou Pilkington) bola umiestnená do talianskeho mesta Pisa.  

1967

Saint-Gobain spojil svoje sily s americkou spoločnosťou Certain Teed, ktorú kúpil v roku 1976.

1968-1969

Francúzsky výrobca skla BSN, na čele s Antoinom Riboudom, sa pokúsil ovládnuť spoločnosť Saint-Gobain pomocou stratégie Stock-for-stock. Jeho pokus stroskotal, no zanechal Saint-Gobain v ťažkej finančnej situácii. 

1970

Saint-Gobain sa zlúčila s Pont-à-Mousson, spoločnosťou situovanou v regióne Lorraine (na východ Francúzska), ktorá vyrábala liatinové trubky. Navzdory mnohým rozdielom, spoločnosti spolu vytvorili novú a konsolidovanú skupinu. Saint-Gobain-Pont-à-Mousson postupne odstúpila od výroby a spracovania chemikálií, oleja, ocele, papiera a dreva, atómového priemyslu a následne nakrátko prenikla do počítačového sveta (CII-Honeywell-Bull) a verejných stavieb. 

1982

Zoštátnenie spoločnosti Saint-Gobain prvou vládou Françoisa Mitterranda. V roku 1986 prebehla úspešná privatizácia spoločnosti Saint-Gobain. Zamstnancom Skupiny sa podarilo získať podstatnú časť imania spoločnosti. V 90. rokch expandovala do východnj Európy, Ruska, Číny a Ázie. 

1990

Saint-Gobain predložil Nortonu, bývalému americkému výrobcovi abrazív, keramiky a umelých hmôt, ponuku na prevzatie.  

1996 a 1998

Akvizícia spoločnosti Poilet (Point.P, Lapeyre, Weber a Broutin malty a ďalšie priemyslové aktivity) a otvorenie prvej Plateforme du Bâtiment, nového konceptu predaja pre profesonálov v stavebníctve.

 

1951-2000
Mnohonárodná spoločnosť
1. polovica 20. STOROČIA

1. polovica 20. STOROČIA

Saint-Gobain sa vtedy zaujímala o všetky typy sklárskych výrobkov (okenné sklá, fľaše, optické sklá atď.). Automobilová revolúcia spoločne s modernou architektúrou používajúcou veľké zasklené povrchy poskytovala spoločnosti nové predajné odbytiská. V roku 1970 sa Saint-Gobain zlúčil s výrobcom liatinových trubiek Pont-à-Mousson. To viedlo k novému spôsobu riadenia a obdobiu, kedy sa definoval odpredaj (tzv. divestment) a následná akvizícia. Došlo k znárodneniu a následne k privatizácii, posilneniu výskumu, expanzie do ďalších krajín a vstupu do sveta distribúcie stavebných materiálov.  

1902

Akcie spoločnosti Saint-Gobain boli nastálo zapísané v zozname parížskej burzy.  

1914-1918

Továrne spoločnosti Saint-Gobain utrpeli behom Svetovej vojny značné škody. Továreň v Chantereine neďaleko Compiègne (vo Francúzsku), bola prestavaná z fondov na úhradu vojnových škôd. 

20. a 30. roky

Bolo patentované automobilové tvrdené sklo Sekurit. Spoločnosť zahájila výrobu žiaruvzdorných materiálov a pobočka Isover výrobu sklenej vaty. 

1939-1945

Po vypuknutí 2. svetovej vojny sa spoločnosť stiahla do Château de Mènars. Továrne Saint-Gobain v Nemecku a Taliansku boli zabrané pre vojenské účely.

 

1901-1950
Z regionálnej sa stáva globálna spoločnosť
19. STOROČIE

19. STOROČIE

Vzhľadom k silnej medzinárodnej konkurencii Saint-Gobain diverzifikovala svoju obchodnú činnosť, ktorá po novom zahŕňala i chemikálie. Na konci storočia činnosti spojené s chemikáliami boli pre spoločnosť rovnako dôležité ako výroba skla. Manufaktúra profitovala zo vzostupu novej formy architektúry, ktorej základom bolo železo a sklo, používané najmä na výstavbu veľkých verejných budov ako sú obchody, železničné stanice, mestské arkády atď. 

1830

Vznik societé anonyme, teda akciovej spoločnosti. Kolegiálna povaha riadenia Manufaktúry bola súčasťou nových stanov spoločnosti, ktorá vložila svoju moc do predstavenstva. Saint-Gobain odšatartovala predaj chemických výrobkov na bázi lúhu (potrebných pre výrobu skla), ktoré boli vyrábané v jej továrni v Chauny. 

1858

Saint-Gobain pohltil svojho konkurenta Saint-Quirin. Nová Manufaktúra a výrobca chemikálií Saint-Gobain, Chauny a Cirey nadobudla medzinárodnú dimenziu zahájením svojej činnosti v Nemecku (1858), potom v Taliansku (1888), Belgicku (1898), Holandsku (1904) a Španielsku (1905). 

1872

Saint-Gobain sa zlúčila s Perret-Olivier, popredným francúzskym výrobcom kyseliny sírovej, a pozdvihol tak svoju chemickú pobočku.

1801-1900
Rozvoj a diverzifikácia
18. STOROČIE

18. STOROČIE

V 18. storočí boli zrkadlá veľmi populárne a postupom času začali byť i cenovo viac dostupné. Manufaktúra, ktorá profitovala z objednávok od kráľa a zámožných vlastníkov domov, v tej dobe zamestnávala viac než tisíc ľudí, prešla modernizáciou a stále viac prosperovala.  

1702

Skupina švajčiarskych bankárov, Jacque Buisson spolupracujúci s Antoine Saladin&Son prevzali kontrolu nad Manufaktúrou. 

1757

Pani Geoffrinová, ktorá bola akcionárkou Manufaktúry, od francúzskeho kráľa získala predĺženie privilégia k Manufaktúre (poskytovalo monopol a daňové výhody). 

1758-1789

Pierre Delaunay-Deslandes, ktorý riadil Manufaktúru v Saint-Gobain významne zmodernizoval výrobný proces i továreň. 

1789

Francúzska revolúcia ukončila privilégiá Manufaktúry. Spoločnosť roblila čo bolo v jej silách, aby prežila toto turbulentné obdobie, v ktoromu došlo k prepadu predaja medzi rokmi 1795 a 1801. 

1701-1800
Storočie modernizácie a prosperity
17. STOROČIE

17. STOROČIE

Ľudovít XIV. na popud svojho ministra financií Colberta založil skláreň Manufactures des glaces (ďalej len manufaktúra), ktorá mala vo výrobe skla predčiť konkurenčné Benátky.  

Október 1665

Kráľ Ľudovít udelil istému Monsieur du Noyer, blízkemu Coolberta, kráľovský patent poskytujúci mu výhradné právo na výrobu "zrkadlového skla". Prvá továreň sa nachádzala v Paríži na ulici Rue de Reuilly a štvrti Faubourg Saint-Antoine.

1688  

Louis Lucas de Nehou vyvinul revolučný výrobný proces pre Thévarta, konkurent a Manufaktúry: hrubé sklo, ktoré sa používalo pre zrkdlá tak nebolo fúkané, ale nalievané na kovový stôl, čo umožnilo značne zväčšiť veľkosť a pravidelnosť skla.

1692

V malej dedinke Saint-Gobain vo francúzskej oblasti Pikardie, ďaleko od zvedavcov, Thévart založil podnik, ktorý o tri roky neskôr spojil s Manufaktúrou.  

Október 1665
Rok prvej inovácie: výroba plochého liateho skla