HISTÓRIA SAINT-GOBAIN
OD ZRKADLOVEJ SÁLY AŽ PO DOBYTIE VESMÍRU: VIAC AKO 350 ROKOV INOVÁCIÍ

SAINT-GOBAIN ZAVÁDZA NOVÝ PLÁN TRANSFORMÁCIE
Saint-Gobain má veľa silných stránok, medzi ktoré patria rozsiahle trhy, silnej priemyselnej schopnosti a inovačnej kapacity, portfólio riešení prispôsobených aktuálnym trendom a vysoká odbornosť a záväzok zamestnancov na celom svete.
Ako môžeme tieto výhody naplno využiť, aby sme zvýšili našu konkurencieschopnosť a naštartovali tak rast? Táto otázka sa stala základnou výzvou nového plánu transformácie.
Plán je založený na 2 základných pilieroch:
Činorodé riadenie nášho portfólia produktov a riešení, ktoré ponúkame, pre vytvorenie ešte väčšie hodnoty.
Nová trhovo orientovaná organizácia, ktorá je jednoduchšia, zahŕňa digitálne riešenie na všetkých úrovniach a približuje nás k našim zákazníkom.
Táto organizácia je založená na 2 princípoch:
Pre lokálne jednotky, ktoré sa zaoberajú stavebnými materiálmi (sadrokartón, izolácia, omietky, sklo pre architektúru a pod.), usilujeme o prístup orientovaný na jednotlivé krajiny koordinované 4 operačnými regiónmi.
Pre globálne jednotky (automobilové sklo a vysoko výkonné materiály) prijímame organizáciu pod názvom High Performance Solutions (HPS).
Získame okamžité výhody pre našich zákazníkov, a to vďaka širšej a integrovanejšej ponuke. Pre zamestnancov to znamená kratšie a efektívnejšie rozhodovacie kanály, ktoré sú jednoduchšie a podporujú väčšiu zodpovednosť.
Tento plán transformácie by mal tiež zvýšiť prevádzkovú maržu o 1% do roku 2021, vrátane dodatočných úspor 250 miliónov EUR ročne.
Zavedením tohto plánu bol poverený Benoit Bazin, Chief Operating Officer, ktorého na pozíciu menoval Board of Directors na návrh Pierre-André de Chalendar.
November2018

Skupina Saint-Gobain predstavuje nové logo!
Na svojom výročnom valnom zhromaždení dňa 2. júna predstavila spoločnosť Saint-Gobain upravenú podobu svojho loga. Nového vzhľadu sa dočkal symbol mostu, ktorý reprezentuje Skupinu už viac ako 40 rokov. Pulzujúca silueta loga poukazuje na skutočnosť, že Skupina stojí za vznikom nespočetných miest na bývanie a žitie po celom svete. Teplé a svetlé farby boli zvolené k naviazaniu emotívnejšieho spojenia so zákazníkmi a koncovými užívateľmi.
Jún2016

Oslava 350. výročia vzniku Saint-Gobain
V roku 2015 oslavuje Skupina 350 rokov svojej existencie! A stále existuje mnoho dôvodov, prečo naďalej veriť v jej budúcnosť. Saint-Gobain je dnes vďaka svojim zamestnancom a schopnosti neustále inovovať svetovým lídrom na trhoch habitat a v oblasti stavebníctva. Navrhuje, vyrába a distribuuje vysoko výkonné stavebné materiály, ktoré poskytujú inovatívne riešenia výziev rastu, energetickej efektivity a ochrany životného prostredia. Obrat skupiny ročne dosahuje 42 miliárd eur. Saint-Gobain pôsobí v 64 krajinách a má takmer 190 tisíc zamestnancov.
Október2015

21. STOROČIE
Saint-Gobain presmerovala svoju stratégiu na udržateľný habitat a i naďalej zásobuje mnoho priemyslových trhov. Skupina sa stabilne rozrastá do ďalších krajín. V Európe zaznamenala významné prírastky čo do rozšírenia distribúcie stavebných materiálov.
2000 +
Akvizície nových značiek distribuujúcich stavebné materiály: Meyer (Jewson a Graham) vo Veľkej Británii; Raab Karcher v Nemecku, Holandsku a východnej Európe; Telhanorte v Brazílii; Dahl vo Švédsku; a Optimera v Nórsku.
2005
Saint-Gobain uspela vo svojej snahe prevziať spoločnosť British Plaster Board (sadra a sadrokartón).
2007
Stratégia Skupiny sa presmerovala na habitat, čiže udržateľné bývanie.
Akvizícia Maxitu (priemyslovej malty).
2008
Založenie Iniciatívy Nadácia Saint-Gobain (Saint-Gobain Initiatives Foundation)
2011
Otvorenie Domolabu vo francúzskom Aubervilliers. Domolab je futuristické centrum pre architektov, designérov a inžinierov, ktorí si tu môžu otestovať komfort, ktorý im poskytujú materiály Saint-Gobain určené pre habitat.
2011
Saint-Gobain slávnostne predstavila svoj prvý multikomfortný dom s pozitívnou energiou (produkuje viac energie než spotrebuje) vo Francúzskom Beaucouzé, neďaleko Angers (vo Francúzsku).
2012
Saint-Gobain prevzala britskú distribučnú značku Build Center a francúzsku značku Brossette. Následne v roku 2014 Saint-Gobain predala svoju firmu na výrobu baliacich materiálov (fľaše a poháre) do Spojených Štátov.
2015
190 000 zmestnancov spoločnosti Saint-Gobain, pracujúcich v 64 krajinách sveta, oslavuje 350. výročie svojej existencie.
2000-2015Distribúcia výrobkov pre stavebníctvo a sadrokartónové dosky

Saint-Gobain na Slovensku
Na Slovensku pôsobí skupina Saint-Gobain už od roku 1995. Aktuálne do nej patrí 1 spoločnosť spravujúca 4 výrobné závody, 7 značiek a cca 400 zamestnancov. Realizuje obrat takmer 70 mil. Eur.
1996
akvizícia Weber
2001
akvizícia Isover
2003
Nový sklad Isoveru v Bratislave
2003
Výstavba závodu Rigips na polystyrén v Trnave
2005
Akvizícia BPB (ku ktorej prislúchal Rigips Slovakia, s.r.o.) celosvetovým koncernom Saint-Gobain
2005
Nitrasklo - Výroba kaleného skla SGG Securit
2008
Vznik Saint-Gobain Construction Products,s.r.o. a jeho 4 divízií Weber, Isover, Pam a Rigips
2009
Expandovaný polystyrén Rigips zahrnutý do Isover produktového portfólia
2009
zlúčenie spoločností SODAMCO a Saint-Gobain Weber
2012
Saint-Gobain sa stáva 100% akcionárom Nitraskla
2012
akvizícia Glassolutions Nitrasklo 2012
2012
Vznik novej značky GLASS gallery
2017
Vstup divízie Sekurit na slovenský trh
1995
Saint-Gobain v Slovenskej republike

2. polovica 20. STOROČIA
Šesťdesiate a sedemdesiate roky dvadsiateho storočia priniesli ďalekosiahle zmeny vo francúzskej spoločnosti, ktoré pochopiteľne zasiahli i rad obchodných odvetví. Veľké priemyslové podniky sa snažili dosiahnuť na kritické masy, ktoré by im umožnili prežiť v období "novej ekonomickej studenej vojny".
1965
Prvá výroba plaveného skla (za využitia novej technológie vyvinutej konkurenčnou firmou Pilkington) bola umiestnená do talianskeho mesta Pisa.
1967
Saint-Gobain spojil svoje sily s americkou spoločnosťou Certain Teed, ktorú kúpil v roku 1976.
1968-1969
Francúzsky výrobca skla BSN, na čele s Antoinom Riboudom, sa pokúsil ovládnuť spoločnosť Saint-Gobain pomocou stratégie Stock-for-stock. Jeho pokus stroskotal, no zanechal Saint-Gobain v ťažkej finančnej situácii.
1970
Saint-Gobain sa zlúčila s Pont-à-Mousson, spoločnosťou situovanou v regióne Lorraine (na východ Francúzska), ktorá vyrábala liatinové trubky. Navzdory mnohým rozdielom, spoločnosti spolu vytvorili novú a konsolidovanú skupinu. Saint-Gobain-Pont-à-Mousson postupne odstúpila od výroby a spracovania chemikálií, oleja, ocele, papiera a dreva, atómového priemyslu a následne nakrátko prenikla do počítačového sveta (CII-Honeywell-Bull) a verejných stavieb.
1982
Zoštátnenie spoločnosti Saint-Gobain prvou vládou Françoisa Mitterranda. V roku 1986 prebehla úspešná privatizácia spoločnosti Saint-Gobain. Zamstnancom Skupiny sa podarilo získať podstatnú časť imania spoločnosti. V 90. rokch expandovala do východnj Európy, Ruska, Číny a Ázie.
1990
Saint-Gobain predložil Nortonu, bývalému americkému výrobcovi abrazív, keramiky a umelých hmôt, ponuku na prevzatie.
1996 a 1998
Akvizícia spoločnosti Poilet (Point.P, Lapeyre, Weber a Broutin malty a ďalšie priemyslové aktivity) a otvorenie prvej Plateforme du Bâtiment, nového konceptu predaja pre profesonálov v stavebníctve.
1951-2000
Mnohonárodná spoločnosť

1. polovica 20. STOROČIA
Saint-Gobain sa vtedy zaujímala o všetky typy sklárskych výrobkov (okenné sklá, fľaše, optické sklá atď.). Automobilová revolúcia spoločne s modernou architektúrou používajúcou veľké zasklené povrchy poskytovala spoločnosti nové predajné odbytiská. V roku 1970 sa Saint-Gobain zlúčil s výrobcom liatinových trubiek Pont-à-Mousson. To viedlo k novému spôsobu riadenia a obdobiu, kedy sa definoval odpredaj (tzv. divestment) a následná akvizícia. Došlo k znárodneniu a následne k privatizácii, posilneniu výskumu, expanzie do ďalších krajín a vstupu do sveta distribúcie stavebných materiálov.
1902
Akcie spoločnosti Saint-Gobain boli nastálo zapísané v zozname parížskej burzy.
1914-1918
Továrne spoločnosti Saint-Gobain utrpeli behom Svetovej vojny značné škody. Továreň v Chantereine neďaleko Compiègne (vo Francúzsku), bola prestavaná z fondov na úhradu vojnových škôd.
20. a 30. roky
Bolo patentované automobilové tvrdené sklo Sekurit. Spoločnosť zahájila výrobu žiaruvzdorných materiálov a pobočka Isover výrobu sklenej vaty.
1939-1945
Po vypuknutí 2. svetovej vojny sa spoločnosť stiahla do Château de Mènars. Továrne Saint-Gobain v Nemecku a Taliansku boli zabrané pre vojenské účely.
1901-1950
Z regionálnej sa stáva globálna spoločnosť

19. STOROČIE
Vzhľadom k silnej medzinárodnej konkurencii Saint-Gobain diverzifikovala svoju obchodnú činnosť, ktorá po novom zahŕňala i chemikálie. Na konci storočia činnosti spojené s chemikáliami boli pre spoločnosť rovnako dôležité ako výroba skla. Manufaktúra profitovala zo vzostupu novej formy architektúry, ktorej základom bolo železo a sklo, používané najmä na výstavbu veľkých verejných budov ako sú obchody, železničné stanice, mestské arkády atď.
1830
Vznik societé anonyme, teda akciovej spoločnosti. Kolegiálna povaha riadenia Manufaktúry bola súčasťou nových stanov spoločnosti, ktorá vložila svoju moc do predstavenstva. Saint-Gobain odšatartovala predaj chemických výrobkov na bázi lúhu (potrebných pre výrobu skla), ktoré boli vyrábané v jej továrni v Chauny.
1858
Saint-Gobain pohltil svojho konkurenta Saint-Quirin. Nová Manufaktúra a výrobca chemikálií Saint-Gobain, Chauny a Cirey nadobudla medzinárodnú dimenziu zahájením svojej činnosti v Nemecku (1858), potom v Taliansku (1888), Belgicku (1898), Holandsku (1904) a Španielsku (1905).
1872
Saint-Gobain sa zlúčila s Perret-Olivier, popredným francúzskym výrobcom kyseliny sírovej, a pozdvihol tak svoju chemickú pobočku.
1801-1900Rozvoj a diverzifikácia

18. STOROČIE
V 18. storočí boli zrkadlá veľmi populárne a postupom času začali byť i cenovo viac dostupné. Manufaktúra, ktorá profitovala z objednávok od kráľa a zámožných vlastníkov domov, v tej dobe zamestnávala viac než tisíc ľudí, prešla modernizáciou a stále viac prosperovala.
1702
Skupina švajčiarskych bankárov, Jacque Buisson spolupracujúci s Antoine Saladin&Son prevzali kontrolu nad Manufaktúrou.
1757
Pani Geoffrinová, ktorá bola akcionárkou Manufaktúry, od francúzskeho kráľa získala predĺženie privilégia k Manufaktúre (poskytovalo monopol a daňové výhody).
1758-1789
Pierre Delaunay-Deslandes, ktorý riadil Manufaktúru v Saint-Gobain významne zmodernizoval výrobný proces i továreň.
1789
Francúzska revolúcia ukončila privilégiá Manufaktúry. Spoločnosť roblila čo bolo v jej silách, aby prežila toto turbulentné obdobie, v ktoromu došlo k prepadu predaja medzi rokmi 1795 a 1801.
1701-1800Storočie modernizácie a prosperity

17. STOROČIE
Ľudovít XIV. na popud svojho ministra financií Colberta založil skláreň Manufactures des glaces (ďalej len manufaktúra), ktorá mala vo výrobe skla predčiť konkurenčné Benátky.
Október 1665
Kráľ Ľudovít udelil istému Monsieur du Noyer, blízkemu Coolberta, kráľovský patent poskytujúci mu výhradné právo na výrobu "zrkadlového skla". Prvá továreň sa nachádzala v Paríži na ulici Rue de Reuilly a štvrti Faubourg Saint-Antoine.
1688
Louis Lucas de Nehou vyvinul revolučný výrobný proces pre Thévarta, konkurent a Manufaktúry: hrubé sklo, ktoré sa používalo pre zrkdlá tak nebolo fúkané, ale nalievané na kovový stôl, čo umožnilo značne zväčšiť veľkosť a pravidelnosť skla.
1692
V malej dedinke Saint-Gobain vo francúzskej oblasti Pikardie, ďaleko od zvedavcov, Thévart založil podnik, ktorý o tri roky neskôr spojil s Manufaktúrou.
Október 1665Rok prvej inovácie: výroba plochého liateho skla