Přidáno 2. September, 2015
Nie je polystyrén ako polystyrén. Okrem rozdielneho zloženia a vlastností však záleží aj na tom, ktorého výrobcu si vyberiete. Okrem samotného materiálu si totiž pri zatepľovaní kupujete aj služby, servis a partnera pre svoj dom. Aj v prípade polystyrénu platí, že najlacnejšie neznamená najvýhodnejšie. O to viac, že kvalitný a správne aplikovaný polystyrén bude váš dom izolovať desaťročia.

Kvalitu zaručuje viacnásobná kontrola
Polystyrén (EPS) je jedným z najpraktickejších zatepľovacích materiálov. Keďže 98 percent jeho zloženia tvorí vzduch, polystyrénové dosky sú extrémne ľahké. Nezaťažujú tak konštrukciu budovy a jednoducho sa s nimi manipuluje. Výroba EPS je čistá a ekologická – využíva sa pri nej najmä voda. Zateplenie s EPS môže pri správnom postupe ušetriť domácnosti viac ako 50 percent nákladov na vykurovanie, a zároveň tak prispieť k šetrnému zaobchádzaniu s energetickými zdrojmi. Veľkým plusom je aj to, že EPS je stopercentne recyklovateľný. No pri výbere konkrétnej značky by ste mali mať na pamäti to, že s výrobkom si kupujete okrem iného aj servis, či odbornosť. „Zodpovedný výrobca robí viacnásobnú kontrolu produktov, aby koncovému zákazníkovi mohol garantovať ich kvalitu. Okrem toho, že naše výrobky podliehajú monitoringu špecializovaného združenia, všetky várky podrobujeme aj interným skúškam,“ hovorí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover.

Členstvo, ktoré je symbolom kvality
Základným metrom pre kvalitu výrobkov je MONITORING KVALITY pre stavebníctvo, realizovaný Združením výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku (Združenie EPS SR). Monitoring mapuje kvalitu výrobkov všetkých výrobcov a predajcov EPS. Dokáže nie len identifikovať nekvalitný výrobok, ale aj postihovať výrobcov. Výsledky monitoringu sú síce neverejné, ale to, čo je výrobca členom Združenia alebo nie, hovorí o tom, či sú jeho výrobky sledované.

INFOBOX: „Pri výbere dodávateľa sa pýtajte, či je firma členom Združenia EPS SR, to je prvou známkou kvality výrobcu. Zodpovedný výrobca si navyše robí svoju vlastnú kontrolu kvality priamo vo výrobe, pri ktorej každú výrobnú várku podrobí skúške objemovej hmotnosti a pevnosti tlaku a ťahu. “ Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover

 

Za produktom by mali byť odborníci a servis

Kvalitný materiál treba vedieť správne použiť. Kvalitný výrobca či distribútor spolupracuje s rovnako kvalitnými stavebnými firmami, ktoré majú dobré referencie a nerobia chyby. „Správna aplikácia kontaktného zatepľovacieho systému je takmer rovnako dôležitá, ako samotný materiál,“ pripomína Alexander Prizemin. Dodáva, že nedostatočné lepenie či nesprávne kotvenie EPS na fasáde môžu znehodnotiť celú funkciu zateplenia.
Výrobcovia, ktorým záleží na dobrom mene a referenciách, si dávajú záležať na servise a odbornom poradenstve. Čo to znamená v praxi? Zateplenie je proces, do ktorého vstupuje množstvo premenných: materiál konštrukcie, tvar domu, spôsob zakladania stavby. Jednou z najdôležitejších služieb pre zákazníka je práve preto rada odborníka. Nejde len o hrúbku zateplenia, ale aj o druh materiálu, ktorý je najvhodnejší pre konkrétnu časť domu. „Zodpovedný výrobca investuje aj do pravidelného školenia distribútorov, takže ak zatepľujete, máte po ruke množstvo odborníkov, ktorí vám poradia nielen cez telefón, alebo e-mail, ale v prípade potreby sa prídu aj fyzicky pozrieť na stavbu,“ hovorí Alexander Prizemin.

 

Referencie hovoria jasnou rečou

Najväčšou výhodou kvalitného výrobcu sú dobré referencie, ktoré sa tak okrem ústneho podania môžu rozširovať k oveľa väčšiemu publiku. Ak má navyše firma medzinárodné zázemie, môže sa jeho portfólio referencií rozšíriť aj na zahraničie. „Isover disponuje medzinárodným know-how francúzskej spoločnosti Saint-Gobain a okrem toho sa môže pochváliť aj množstvom úspešných referenčných stavieb tu, na Slovensku. Najnovšie napríklad prvým pasívnym bytovým domom na Slovensku – Zeleným átriom,“ vymenúva odborník.

 

Pre ďalšie informácie navštívte isover.sk a polystyren.sk