Stavať kvalitne, nízkoenergeticky a krásne? V ČR i na Slovensku je to stále silnejší trend, potvrdzuje 2. ročník súťaže stavebných projektov BEFFA‘14.

Homepage pridané 23. októbra, 2014


Pražský Dům v úžině, ostravský Concept House, bytový dom Ecocity Malešice, rekonštrukcia elektrárne v Piešťanoch a pasívny rodinný dom v Stupave sa stali víťazmi 2. ročníka česko-slovenskej súťaže Building Efficiency Awards 2014. Tá hodnotí nie len architektúru, ale tiež použité materiály a výslednú energetickú náročnosť stavieb.

Pražský Dům v úžině, ostravský Concept House, bytový dům Ecocity Malešice, rekonstrukce elektrárny v Piešťanoch a pasivní rodinný dům ve Stúpavě se staly vítězi 2. ročníku česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards 2014. Ta hodnotí nejen architekturu, ale také používané materiály a výslednou energetickou náročnost staveb.

 

"Celkovo sme vyberali z 230 projektov zo Slovenska a Českej republiky. Odborná porota následne hodnotila v šiestich kategóriách. V jednej sa zhodla, že neudelí prvé miesto - šlo o kategóriu revitalizácie bytových domov. I tu ale platí, že ocenené projekty sú na trhu vysoko nadpriemerné," povedal tajomník poroty Peter Štěpánek.

 

Kategóriu rodinných domov vyhral pražský Dům v úžině, ktorý dokazuje, že kvalitne stavať sa dá i na veľmi úzkej ploche. Pozemok mal iba štyry metre na šírku a štyry boli i roky, ktoré potreboval úrad na vydanie povolenia k stavbe. 

 

Najlepšou drevostavbou sa stal pasívny rodinný dom v Stupave. Prečo je drevostavba pre ľudí stále príťažlivejšia? Dôvodom sú financie - dĺžka stavby je totiž výrazne kratšia než pri klasických tehlových domoch.  

 

Najlepším nebytovým domom je v druhom ročníku súťaže BEFFA´14 ostravský Concept House, rekonštrukciou elektráreň v Piešťanoch. Vo sfére bytových domov bola ocenená "normálna kvalitná práca" Ecocity Malešice. 

 

Vedľa obvyklých šiestich kategórií bola udelená ešte cena hlavného partnera, firmy Saint-Gobain, s názvom Multikomfortný dom. "Vyvíjame špičkové materiály, ktoré umožňujú architektom, projektantom a stavbárom nerobiť kompromisy, ak chcú stavať nízkoenergeticky a neznižovať kvôli tomu komfrot stavieb," uviedol Slawomir Szpunar z centrály spoločnosti Saint-Gobain. Najlepšie sa to podarilo architektom Domu pre seniorov v Modřicích pri Brne, ktorý sa stal Multikomfortným domom. 

 

Veľmi silná konkurencia sa zišla tiež v súťaži študentských projektov. Víťazom sa stal projekt na Dom smútku. "Som veľmi rád, že môžeme hodnotiť tiež špičkové študentské práce. V prípade víťaza je naviac dobre vidieť, prečo je to dôležité. Projekt by sa pokojne mohol realizovať, teda nezostane iba na papiery," povedal Doc. Jiří Hirš, i tento rok vedúci poroty.

 

Celá súťaž prebehla za podpory Skupiny Saint-Gobain a jej divízií Weber, Rigips a Isover. 

 

Kontakt: Martina Vlčková Říhová

Saint-Gobain

Viete že...

Zaujímavé fakty a informácie zo sveta Saint-Gobain

Viete, že šikovnosť montážnikov si môžete overiť preukazom?

Technická akadémia Rigips pripravuje školenia rôzneho druhu. Každý úspešný absolvent sa stane držiteľom preukazu, ktorý potvrdzuje jeho odbornosť.

Tieto webové stránky používajú pre poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.