Pridané 13. Október, 2015
Chystáte sa zatepliť? Teraz je ten správny čas. Zateplenie domu polystyrénom vám pomôže znížiť účty za energie a zamedzí prehrievanie. Navyše môžete získať dotácie od štátu. Dátum / Issue date: 12.10.2015 Publikácia / Publication: pluska.sk

zolácia spred 10 rokov nestačí


Ruku na srdce – kedy ste zatepľovali naposledy? Životnosť polystyrénu a ostatných zatepľovacích materiálov je síce oveľa dlhšia ako 10 rokov, o izoláciu, ktorú už na dome máte, sa teda nemusíte obávať. Ak ste však zatepľovali pred viac ako 10 rokmi, je takmer isté, že máte dom zaizolovaný oveľa tenšou vrstvou, než je potrebné. Kým súčasný štandard izolácie fasády je 5 až 12 centimetrov, nová norma hovorí o 14 až 18 cm. „Nová norma vstúpi do platnosti v januári 2016 a do roku 2020 budú normy vyžadovať izoláciu ešte hrubšiu,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover. „Ak ste teda doteraz nad zatepľovaním mávali rukou s tým, že to už predsa máte za sebou, zvážte, či je váš dom naozaj zateplený dostatočne,“ dodáva. To isté samozrejme platí aj pri novostavbách – zateplenie nového domu je nevyhnutné nielen kvôli predpisom. Len kvalitnou a dostatočne hrubou izoláciou dosiahnete komfort a úsporu nákladov.


Na kvalite záleží


Najpopulárnejším zatepľovacím materiálom je expandovaný polystyrén – EPS . Niet sa čomu diviť, pomer cena/výkon je takmer bezkonkurenčný. EPS je má výnimočné tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahký, dobre sa s ním manipuluje a nezaťažuje konštrukciu. „Pri výbere dodávateľa si treba uvedomiť, že neobjednávate len materiál, ale aj servis a poradenstvo. O dodávateľovi by preto nemala rozhodnúť len cena,“ hovorí Vladimír Balent z Isoveru. „Existuje viacero druhov EPS – jeden je vhodný na podlahu, iný na fasádu. Naši odborníci vedia poradiť, aký typ a hrúbka materiálu je vhodná,“ odporúča Vladimír Balent a dodáva, že v prípade potreby sú odborníci spoločnosti Isover schopní prísť aj na obhliadku stavby. Pri výbere EPS samozrejme zaváži aj garancia kvality. „Isover podrobuje každú výrobnú várku EPS internej kontrole, takže dokážeme garantovať, že vyrábame kvalitu. Rovnako sa môžeme pochváliť bezkonkurenčným portfóliom výrobkov a vynikajúcou sieťou dodávateľov a školených profesistov,“ vymenúva odborník.


Dotácie výrazne odľahčia rozpočet


Vďaka dotáciám môžete teraz navyše pri zateplení rodinného domu ušetriť až 6500 eur. Žiadateľom o príspevok môže byť fyzická osoba, ktorá má na Slovensku trvalý pobyt a je vlastníkom rodinného domu. Podmienkou je, aby rodinný dom bol daný do užívania aspoň desať rokov pred zateplením. ďalšou podmienkou sú rozmery - pri jednopodlažnom dome majú na dotáciu nárok majitelia s podlahovou do 150 m2, pri dvojpodlažnom nesmie podlahová plocha domu presiahnuť 250 m2.


www.polystyren.sk
www.isover.sk
www.isover-eshop.sk