Pohoda, komfort a bezpečnosť

Napísali o nás pridané 20. mája, 2015

Až 90 % času trávime v budovách. Preto je prirodzené, že sa v nich chceme cítiť komfortne, pohodovo a bezpečne. Preto sú pohoda, komfort a bezpečnosť tri najdôležitejšie atribúty, na ktoré by investori, architekti aj projektanti mali vždy upriamovať svoju pozornosť pri navrhovaní domov a budov. Zdroj: Eurostav Dátum vydania: 20.5.2015 Rubrika / relácia: Editorial Strana / správa 04 Autor: Ing. arch. Darina Lalíková, CSc.

Možno sa vám zdá, že to je predsa samozrejmé. Veď všetci chceme bývať v komforte, v bezpečných budovách a chceme mať zabezpečenú tepelnú, svetelnú aj akustickú pohodu. Teoreticky to chceme a vyžadujeme všetci, ale prakticky to také samozrejmé nie je.
Ukázali to aj nedávne merania kvality vzduchu v zateplených budovách škôl, kde namerali až alarmujúce hodnoty.
Pritom je známe, že nedostatok čerstvého vzduchu je príčinou vzniku rôznych chorôb a zároveň napomáha ich šíreniu a že nedostatok čerstvého vzduchu spôsobuje únavu a malátnosť. Podobne, ako je tomu pri nedostatku prirodzeného denného svetla alebo pri prekúrených alebo podchladených miestnostiach.
To, že všetci chceme bývať a pracovať v zdravých priestoroch potvrdili aj výsledky najnovšieho prieskumu, ktorý nedávno realizovala spoločnosť Velux na 12 000 respondentoch z 12 krajín Európy. Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že Európania chcú žiť v zdravých domoch s dostatočným prísunom denného svetla a čerstvého vzduchu. Podľa Európanov má zdravý domov väčší prínos pre obyvateľov, ako obmedzenie fajčenia, či pravidelné cvičenie (viac o výsledkoch prieskumu na str. 22).
O tom, že úlohou architektov a projektantov je navrhovať budovy tak, aby zabezpečovali pohodu, komfort a bezpečnosť ich užívateľom a aby navrhovali zdravé, energeticky úsporné a udržateľné budovy, hovoril aj svetoznámy rakúsky architekt Dietmar Eberle na aprílovej konferencii „Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe“, ktorú organizovalo Vydavateľstvo EUROSTAV spolu s SKGBC. Eberle zdôraznil, že komfort a bezpečnosť v budovách by sa mali zabezpečovať udržateľným spôsobom. To znamená, že treba využívať prirodzené vlastnosti materiálov aj prirodzené potenciály území a lokalít a využívať čo najmenej zložitých technológií. Sám navrhuje v súčasnosti už len budovy bez klimatizácie a chladenia, len s mechanickou ventiláciou. Zdôraznil, že tak ako on, aj milióny ľudí na celom svete majú radi prirodzené svetlo a čerstvý vzduch a moderné budovy by sa mali prispôsobovať potrebám a požiadavkám ľudí a nie naopak (viac o prednáške D. Eberleho a ostatných spíkroch na konferencii na str. 6).
A do tretice o potrebe zabezpečenia komfortu a pohody v budovách pre ľudí hovoril aj F. Didier, viceprezident pre marketing spoločnosti Saint-Gobain v rozhovore pre Eurostav. Na to, ako zabezpečiť vyšší komfort a pohodu v budovách sústreďujú aj svoj výskum a pokúšajú sa týmto smerom orientovať aj vývoj nových inovatívnych produktov pre stavebníctvo (viac na str. 18).
Zatúžili ste po prečítaní si tohto editorialu otvoriť okno a nadýchať sa čerstvého vzduchu? Ja tiež. Ak sa vám ale doma či v práci nedajú otvoriť okná a nedá sa zastaviť ani pustená klimatizácia, je najvyšší čas presťahovať sa do priestorov, ktoré vám to umožnia!
Pekné čítanie májového Eurostavu praje

Foto popis|
O autorovi| Ing. arch. Darina Lalíková, CSc. šéfredaktorka

Saint-Gobain

Viete že...

Zaujímavé fakty a informácie zo sveta Saint-Gobain

Viete, že Technická akadémia Rigips pomáha každému, kto rekonštruuje alebo stavia?

Technická akadémia Rigips vznikla na základe myšlienky orientovať sa na tých, ktorí to najviac potrebujú. Teda ľudí, ktorí pracujú so systémami Rigips a technická pomoc im príde vhod. Ak však potrebujete okamžitú pomoc pri práci s našimi systémami, radi vám pomôžeme bez ohľadu na to, či ste montážnik, projektant, alebo iba prerábate či staviate dom.

Tieto webové stránky používajú pre poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.